سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

شکوه قاسم‌نیا

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

شکوه قاسم‌نیا (زادهٔ ۱۳۳۴ در تهران)شاعر و نویسندهٔ اهل ایران است. قاسم‌نیا یکی از شاعران و نویسندگان مطرح در حوزهٔ ادبیات کودکان و نوجوانان ایران است و تاکنون نزدیک به ۴۰۰ شعر و ترانه و داستان برای کودکان سروده و نوشته‌است.

زندگی‌نامه
شکوه قاسم‌نیا با نام اصلی فاطمه همدانی کار ترانه‌سرایی را از سال ۱۳۵۸ و کار نویسندگی برای کودکان را از سال ۱۳۵۹ با نوشتن در مجلهٔ کیهان بچه‌ها آغاز کرد. او تا کنون ۱۵۰ عنوان کتاب کودک نوشته‌است. تهیه ترانه کلبه عمو پورنگ يكي از آثار اوست.
شعر معروف غرق نور است و طلا/گنبد زرد رضا، از جمله آثار ماندگار اوست.
وی برای تألیف داستان بلند «هلی فسقلی در سرزمین غول‌ها» و اشعار کتاب «کلاغه به خنده افتاد» در یازدهمین جشنوارهٔ کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دو دیپلم افتخار دربخش شعر و داستان گرفت. «هلی فسقلی در سرزمین غول‌ها» نیز موفق به دریافت جایزه کتاب سال کودک و نوجوان در بخش داستان کودک شد. قصه‌های شیرین هزارو یک شب یکی از آثار او است. اولین رمان وی با عنوان کاش یکی قصه‌اش را می‌گفت در سال ۱۳۹۶ منتشر و موفق به دریافت دو جایزه شد او برای نگارش کتاب گلک چه مهربان است! برگزیده هشتمین دوره کتاب سال ایران شد.
 
شکوه قاسم‌ نیا
 
گزیدهٔ آثار
اندازه دنیا
شعر تیتراژ برنامه «عمو پورنگ»
خبر داغ – کتاب فارسی چهارم دبستان
هلی فسقلی در سرزمین غول‌ها
کلاغه به خنده افتاد
شکوه قاسم نیا