سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

نیروهای پنهانی که زندگی‌مان را می‌سازند

نیروهای پنهانی که زندگی‌مان را می‌سازند

 

تهیه این کتاب

در دهه ۷۰ قرن بیستم، پروفسور الکساندر شاوس رفتار تعدادی از مردم را در مواجهه با رنگ صورتی براق مورد آزمایش‌های مکرر قرار داد. او طی این آزمایش‌های مکرر به این واقعیت دست‌یافت که رنگ صورتی می‌تواند آدمیان را بسیار آرام کرده و در مواردی حتی قوای بدنی آن‌ها را تعدیل یا ضعیف کند. شاوس پس‌ از آن به سراسر آمریکا سفر کرد و در جلسات عمومی از نیروی سحرآمیز و آرامش‌بخش رنگ صورتی براق سخن گفت. در یکی از این جلسات که برای تلویزیون آمریکا فیلم‌برداری شد، شخص قدرتمندی که به‌عنوان مرد آهنین مشهور بود چند بار به‌راحتی عضله گرفت، ولی بعدازآنکه به مقوای صورتی خیره شد به‌زحمت توانست یک بار هم آن کار را تکرار کند.

در دهه ۷۰ قرن بیستم، پروفسور الکساندر شاوس رفتار تعدادی از مردم را در مواجهه با رنگ صورتی براق مورد آزمایش‌های مکرر قرار داد. او طی این آزمایش‌های مکرر به این واقعیت دست‌یافت که رنگ صورتی می‌تواند آدمیان را بسیار آرام کرده و در مواردی حتی قوای بدنی آن‌ها را تعدیل یا ضعیف کند. شاوس پس‌ از آن به سراسر آمریکا سفر کرد و در جلسات عمومی از نیروی سحرآمیز و آرامش‌بخش رنگ صورتی براق سخن گفت. در یکی از این جلسات که برای تلویزیون آمریکا فیلم‌برداری شد، شخص قدرتمندی که به‌عنوان مرد آهنین مشهور بود چند بار به‌راحتی عضله گرفت، ولی بعدازآنکه به مقوای صورتی خیره شد به‌زحمت توانست یک بار هم آن کار را تکرار کند.

 

 

تهیه این کتاب

 

شاوس با توجه به کشف این قدرت در رنگ صورتی براق پیشنهاد کرد که نگهبانان زندان، زندانی‌های خشن را در سلول‌های صورتی‌رنگ زیر نظر بگیرند؛ درنتیجه دو افسر بازداشتگاه مرکزی نیروی دریایی ایالات‌متحده در سیاتل واشنگتن دیوار یکی از سلول‌های بازداشتگاه را صورتی براق کردند.

استوار یکم جان بیکر و سروان ران میلر به مدت ۷ ماه زندانی‌های جدیدالورود را زیر نظر گرفتند. آن‌ها دیدند که چگونه زندانی‌های خشمگین و آشفته وارد سلول صورتی می‌شدند، ولی ۱۵ دقیقه بعد آشکارا آرام‌تر بیرون می‌آمدند. علی‌القاعده زندانیان تازه‌وارد پرخاشگرند، ولی افسران مزبور طی این دوره آزمایشی ۷ ماهه، حتی یک مورد حادثه خشونت‌بار را گزارش نکردند.

همچنین در بازداشتگاه دیگری در سن‌خوزه کالیفرنیا برخی از زندانی‌های جوان و قلدر، در اثر بازداشت شدن در سلول صورتی آن‌قدر کم‌زور شده بودند که فقط روزی چند دقیقه قلدری می‌کردند. از زمانی که مسئولان بازداشتگاه‌های کوچک ایالتی زندانیانِ مستِ خشن را به سلول‌های صورتی می‌انداختند، رنگ مزبور به‌عنوان «صورتی بازداشتگاه مستان» نام‌گذاری شد.

 

 در ابتدای دهه ۱۹۸۰ رنگ صورتی به‌طور گسترده‌ای رواج یافت. روانشناسان، دندان‌پزشکان، معلمان و والدین دیوارهای محل کار یا زندگی‌شان را به رنگ صورتی براق درآوردند. مسئولان اماکن عمومی دیوارهای داخلی این ساختمان‌ها را صورتی کردند و از کاهش بارز رفتارهای خشونت‌آمیز خبر دادند. شرکت‌های اتوبوس‌رانی نیز با صورتی کردن صندلی‌های اتوبوس‌ها از رفتارهای تخریب‌کننده جلوگیری کردند. خلاصه اینکه رنگ صورتی راهکاری جدید برای معضلات و مسائل گوناگون شد؛ از پرخاشگری و بیش‌فعالی گرفته تا اضطراب و طراحی راهبردهای رقابتی هیجانی.

از سویی هم بحث‌هایی که این رنگ در محافل علمی برپا کرد تا دهه ۱۹۹۰ ادامه داشت. خود الکساندر شاوس، کماکان رنگ صورتی بازداشتگاه مستان را «بی‌حسی غیردارویی» می‌نامد و پس‌ازآن که سه دهه از کشف مهیج قدرت نهفته در رنگ مزبور می‌گذرد، او همچنان به پرسش‌های فراوانی پاسخ می‌دهد که هر ساله دراین‌باره مطرح می‌شود.

کتاب بازداشتگاه صورتی… تلاشی است برای پرده‌برداری از نقش صورتی زندان مست‌ها و بسیاری از نیروهای پنهان دیگری که طرز تفکر، احساس و رفتار آدمیان را شکل می‌دهند؛ برخی از این نیروها مثل صورتی بازداشتگاه مستان از ناکجاآباد سر برمی‌آورند و شاید روزی به افسانه‌های فرهنگ عامه تبدیل شوند، برخی دیگر مثل آفتاب تابنده و زنان زیبارو دیری است که در فهم عامیانه جایگاهی ویژه را به خود اختصاص داده‌اند، هرچند که اغلب فهم عامیانه در درک پیچیدگی‌های رفتار انسانی ناکام می‌ماند.

اما مابقی نیروها مثل نام‌هایی که بر کودکان می‌گذاریم و شغل‌های جدیدی که مستلزم خطر کردن‌اند، جایی پنهان‌شده‌اند که به‌راحتی می‌شود پیدایشان کرد.

 

این نیروها بدون آنکه ما از نفوذشان آگاه باشیم در زندگی روزمره افکارمان را هدایت می‌کنند؛ این نیروها یا به قول روانشناسان نشانه‌ها در اشکال فراوانی ظاهر می‌شوند که طبق نظر آدام آلتر نویسنده کتاب بازداشتگاه صورتی… از سه عالم مختلف سرچشمه می‌گیرند: عالم ذهنی، که از نشانه‌هایی تشکیل‌شده که به مغز ما منتقل می‌شود، عالم اجتماعی، که با ما در ارتباط است و عالم مادی، که ما را در میان گرفته است.

طبق نظر نویسنده این کتاب هر یک از ما محصول در حال تحول سه عالم و قابلیت‌های پنهان آن‌ها هستیم که تمام افکار، احساسات و رفتارهای ما را شکل می‌دهند؛ عالمی که درون ماست، عالمی که میان ماست و عالمی که پیرامون ماست.

داستان ازاین‌قرار است که اغلب ما گمان می‌کنیم انتخاب‌های‌مان در زندگی تماماً به اختیار خودمان شکل می‌گیرد، گمان می‌کنیم مستقل از جهان پیرامون‌مان می‌اندیشیم و رفتار می‌کنیم؛ اما رنگ‌ها حالات درونی ما را دگرگون می‌کنند، نام‌های‌مان تا حدی سرنوشت ما را رقم می‌زنند و بر قضاوت دیگران درباره ما تأثیر می‌گذارند، آب‌وهوای هر روز نگرش کلی ما در آن روز را جهت می‌دهد و این فهرست عوامل پنهان، مفصل و دراز است.

کتاب بازداشتگاه صورتی… توضیح می‌دهد که چگونه محیط اطراف ما و صدها عامل پنهان دیگر افکار و اعمال‌مان را بی‌آنکه بدانیم شکل می‌دهد. آدام آلتر برای اثبات حرف خود آزمایش‌های اعجاب‌آور بسیاری انجام داده است و آن‌ها را با زبانی ساده و گاهی طنزآمیز توضیح می‌دهد. کتاب او، هم برای تأثیر گذاشتن بر دیگران به کار می‌آید و هم برای آگاه شدن به این‌که چقدر تحت تأثیر عوامل بیرونی هستیم.

آدام آلتر، استادیار رشته بازاریابی در دانشگاه نیویورک است و در دانشکده بازرگانی استرن به تحقیق در حوزه‌های روانشناسی و بازاریابی مشغول است. او دارای مدرک کارشناسی در روانشناسی از دانشگاه نیو ساوت ولز و مدارک کارشناسی ارشد و دکتری در همان رشته از دانشگاه پرینستون است.

 

آلتر کتاب بازداشتگاه صورتی… را بدین منظور نگاشته است تا نشان دهد ذهن آدمی مجمع میلیاردها اثر کوچک پروانه‌ای است؛ افکار، احساسات و کنش‌های انسان محصول زنجیره‌ای آشفته از واکنش‌هاست که تا اندازه زیادی از نیروهای مختلفی که در این کتاب شرح داده‌شده تغذیه می‌کند. آلتر معتقد است رفتار انسان را به‌سختی می‌توان پیش‌بینی کرد، تااندازه‌ای بدین‌جهت که کردار آدمی نسبت به هر بالی که پروانه نمادین لورنز می‌زند حساس است.

آلتر در این کتاب تلاش می‌کند نشان دهد عواملی که زندگی‌های ما را از هم متمایز می‌کند ازجمله نام‌های مختلف، حضور به‌موقع یا عدم حضور، یک جفت چشم و آپارتمان خوب یا بد در ادامه زندگی تأثیرات شگرفی بر جای می‌گذارد؛ این اختلاف‌ها در قالب نیروهای نمایان می‌شوند که در درون ما، میان ما و پیرامون ما قرار دارند.

این نیروها بر زندگی روزمره ما، در کسب‌وکار، ورزش، تنهایی، معاشرت، تصمیم‌گیری و… سایه می‌گسترانند. زمانی که ما از وجود این نیروها باخبر باشیم بهتر می‌توانیم از مزایای‌ آن‌ها بهره‌برداری کنیم، یا جلوی ضررهایشان را بگیریم. آلتر مدعی است که با خواندن این کتاب مخاطب می‌تواند این نیروهای پنهان را بهتر بشناسد، نحوه اثرگذاری‌شان را تشخیص دهد و برای به حداکثر رساندن سلامتی، درایت، ثروت و بهروزی خود مهارشان کند.

کتاب بازداشتگاه صورتی… دارای سه بخش اصلی با عناوین دنیای درون ما، دنیای میان ما و دنیای پیرامون ماست. بخش اول کتاب دارای سه فصل با عنوان‌های نام‌ها، برچسب‌ها و نمادها است، بخش دوم واجد فصول سه‌گانه صرف حضور دیگران، خصوصیت‌های افراد دیگر و فرهنگ و بخش سوم هم دارای سه فصل رنگ‌ها، مکان‌ها آب‌وهوا است.

 

#روانشناسی

 

  این مقاله را ۱۳ نفر پسندیده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *