سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

اعتماد به انتخاب دیگران (بخش سوم)

اعتماد به انتخاب دیگران (بخش سوم)

 

پیدا کردن کتاب مناسب و باکیفیت برای کودکان و نوجوانان یکی از دغدغه‌های همیشگی کسانی است که با این گروه سر و کار دارند؛ اما به انتخاب و معرفی چه کسانی می‌توان اعتماد کرد؟ اعتماد به کتابفروش‌ها، بررسی فهرست کتاب‌های پرفروش، مراجعه به فهرست‌های کارشناسی شده‌ی کتاب کودک و نوجوان؟ یکی از این راه‌ها رفتن به سراغ کسانی است که در حوزه‌ی کتاب کودک و نوجوان کار می‌کنند. منتقدان، نویسندگان، تصویرگران، مترجمان و…برای همین تصمیم گرفتیم گه‌گاهی به سراغ این افراد برویم و از آن‌ها بخواهیم کتاب‌های خوبی که در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان خوانده‌اند، معرفی کنند.

پیدا کردن کتاب مناسب و باکیفیت برای کودکان و نوجوانان یکی از دغدغه‌های همیشگی کسانی است که با این گروه سر و کار دارند؛ اما به انتخاب و معرفی چه کسانی می‌توان اعتماد کرد؟ اعتماد به کتابفروش‌ها، بررسی فهرست کتاب‌های پرفروش، مراجعه به فهرست‌های کارشناسی شده‌ی کتاب کودک و نوجوان؟ یکی از این راه‌ها رفتن به سراغ کسانی است که در حوزه‌ی کتاب کودک و نوجوان کار می‌کنند. منتقدان، نویسندگان، تصویرگران، مترجمان و…برای همین تصمیم گرفتیم گه‌گاهی به سراغ این افراد برویم و از آن‌ها بخواهیم کتاب‌های خوبی که در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان خوانده‌اند، معرفی کنند.

 

 

 

پیشنهادهای احمداکبرپور (نویسنده‌‌‌ی حوزه‌ی کتاب کودک و نوجوان)

 

احمد اکبرپور
احمد اکبرپور

 

 

  1. ماجراهای کارلسون پشت‌بومی، نویسنده: آسترید لیندگرن، تصویرگر: نعیم تدین، مترجم: امیلی امرایی، ناشر: هوپا، تعداد صفحه: ۲۵۰، سال انتشار چاپ اول: ۱۳۹۵٫

مجموعه-ماجراهای-کارلسون-پشت-بومی

 

 

این کتاب به سادگیِ تمام آموزش فانتزی‌نویسی می‌دهد و می‌گوید چگونه یک داستان فانتزی خلق کنیم و از تخیل درست استفاده می‌شود؛ مخصوصا اینکه فانتزی روالی است که بین ما نویسنده‌های ایرانی مرسوم نشده است. آسترید لیندگرن به بهترین نحو این کار را در کارلسون پشت‌بومی در عین سادگی و خیلی جذاب انجام می‌دهد. منِ بزرگسال که خیلی لذت بردم و به نظرم گروه‌های سنی ب و ج بسیار از آن خوششان می‌آید.

 

  1. بخشنده، نویسنده: لوییس لوری، مترجم: کیوان عبیدی آشتیانی، ناشر: ونوشه(چشمه)، تعداد صفحه: ۱۸۹، سال انتشار چاپ اول: ۱۳۷۹

 

بخشنده

 

 

کتاب بخشنده از این نظر مهم است که دنیای جدیدی را برای خواننده‌ی نوجوان فراهم می‌کند و از کتاب‌هایی است که منتقدان غربی هم از آن صحبت می‌کنند و یک گام از موضوعات همیشگی که برای نوجوان گفته می‌شود، فراتر رفته است. این کتاب یک دنیای کاملا ساختگی را می‌سازد که در آن همه چیز مکانیکی شده و روابط بسیار خشک است. شخصیت نوجوان پسر قرار است که با وضعیتی تلخ مواجه ‌شود. او باید این روال را به‌هم بریزد.

 

  1. هیولای کله کوسه‌ای، نویسنده: بری هاچیسون، مترجم: سحر حدیقه، ناشر: هوپا، تعداد صفحه: ۲۲۳، سال انتشار چاپ اول: ۱۳۹۸

 

هیولای کله کوسه‌ای

 

 

کتاب هیولای کله کوسه‌ای داستان جذابی دارد که پر از ماجرا و حادثه در قالب طنز است. این کتاب می‌تواند مخاطب گروه ب و ج را به خودش جذب کند. جالب است که فقط حادثه‌ی محض نیست و از لحاظ روان‌شناسی شخصیت‌های نوجوان بررسی شده‌اند. در این کتاب درباره جرئت و جسارت نوجوان و پیدا کردن خود واقعی‌شان صحبت شده است.

 

  1. این هم جور دیگر، نویسنده: رولد دال، مترجم: رضی هیرمندی، تصویرگر: کوئینتن بلیک، ناشر: ونوشه(چشمه)، تعداد صفحه: ۷۲، سال انتشار چاپ اول: ۱۳۸۸

 

این هم جور دیگر

 

 

رولد دال همه‌ی کتاب‎هایش خوب است. این هم جور دیگر از آن کتاب‌هایی است که آمده با افسانه‌هایی که ما می‌شناسیم شوخی کرده است. سفید برفی و هفت کوتوله، شنل قرمزی، جک و لوبیای سحرآمیز و… بخشی از این افسانه‌هاست. در حقیقت این کتاب یک بازآفرینی است. به‌نوعی آن را هم می‌توان آموزشی برای بازنویسی افسانه‌ها دانست.

  1. جن‌های برج کبوترخانه، نویسنده: منصور علیمردانی، ناشر: داستان جمعه، تعداد صفحه: ۱۶۰، سال انتشار چاپ اول: ۱۳۹۸

 

جن‌های برج کبوترخانه

 

 

در کتاب‌های ایرانی فضای بومی را کمتر داشتیم. جن‌های برج کبوترخانه فصای بومی دارد و نوجوان‌هایی در داستان هستند که تیپ‌های شخصیتی متفاوتی دارند، یکی لاف زن، یکی شجاع، یکی ترسو است ولی در شرایطی قرار می‌گیرند که ناچار به درک بهتر همدیگر می‌شوند و به کمک همدیگر می‌آیند.

 

پیشنهادهای سیدعلی کاشفی خوانساری (پژوهشگر و نویسنده‌ی حوزه‌ی کتاب کودک و نوجوان)

 

سیدعلی کاشفی خوانساری
سیدعلی کاشفی خوانساری

 

 

  1. ترانه‌های موش و گربه، نویسنده: پیوند فرهادی، تصویرگر: پریچهر حقیقی، ناشر: توکا، تعداد صفحه: ۶۴، سال انتشار چاپ اول: ۱۳۹۶

 

ترانه‌های موش و گربه

 

 

ترانه‌های موش و گربه نمونه‌ی موفقی از درک دنیای خردسالان و ارائهی شعرهای مناسب فضای سنی و علایق کودکان است. تصویرگری خوب همراه با شعرها این کتاب را خواندنی کرده است.

 

  1. زیبا صدایم کن، فرهاد حسن زاده، ناشر: کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، تعداد صفحه: ۱۹۱، سال انتشار چاپ اول: ۱۳۹۴

 

زیبا صدایم کن

 

 

زیبا صدایم کن داستان دختر پانزده ساله‌ای است که خانواده‌اش درگیر ناهنجاری‌های اجتماعی است. مادرش معتاد و پدرش در یک آسایشگاه روانی بستری است.

او خودش هم در بهزیستی زندگی می‌کند. او همراه با پدرش دست به کاری می‌زند که ماجراهای این کتاب را تشکیل می‌دهد. کتاب زیبا صدایم کن برگزیده‌‌ی شورای کتاب کودک و هیجدهمین جشنواره کتاب کانون پرورش فکری در سال ۱۳۹۵ شده است و در فهرست کتاب‌های کلاغ سفید کتابخانه بین‌المللی مونیخ آلمان ۲۰۱۷ و فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان ۲۰۱۸ قرار گرفته است. این کتاب نمونه موفقی از رمان نوجوان و درک دغدغه‌های دوره‌ی نوجوانی است.

 

  1. طبقه‌ی هفتم غربی، نویسنده: جمشید خانیان، ناشر: افق، تعداد صفحه: ۷۹، سال انتشار چاپ اول: ۱۳۸۷

 

طبقه هفتم غربی

 

 

داستان طبقه‌ی هفتم غربی ارتباط نوجوانان با سالمندان است. امیرعلی شخصیت نوجوان داستان برای مراقبت از پیرمرد نویسنده‌ای استخدام می‌شود و رابطه‌ای بین این دو شکل می‌گیرد که باعث لذت‌بخش شدن یک روز کامل از زندگی این پیرمرد می‌شود. این کتاب نمونه‌ای زیبا از درک دغدغه‌های نوجوانان است.

 

  1. قطار آن شب، نویسنده: احمد اکبرپور، تصویرگر: نازنین آیگانی، ناشر: ونوشه(چشمه)، تعداد صفحه: ۶۳، سال انتشار چاپ اول: ۱۳۸۶

 

قطار آن شب

 

 

کتاب قطار آن شب مناسب برای نوجوانان است، اما شخصیت اصلی آن یک دختر پنج ساله است که در قطار با معلم و نویسنده کودکی آشنا می‌شود که بناست جمعه‌ی بعدی به او زنگ بزند. نثر روان و تصویرگری‌های مناسب کتاب، قطار آن شب را خواندنی کرده است.

 

  1. بزرگ‌ترین شغل دنیا، نویسنده: هریت زیفرت، تصویرگر: لارن براون، مترجم: مریم رزاقی، ناشر: حوا، تعداد صفحه: ۳۶، سال انتشار چاپ اول: ۱۳۸۸

 

بزرگترین شغل دنیا

 

 

شخصیت کتاب بزرگ‌ترین شغل دنیا دختر بچه‌ای است که به دنبال انجام دادن کاری بزرگ است. او می‌خواهد شغلی را انتخاب کند که بزرگ‌ترین شغل دنیا باشد. او با مادرش در این‌باره صحبت می‌کند و با کلی شغل آشنا می‌شود و در آخر بزرگ‌ترین شغل دنیا را پیدا می‌کند! کتابی بسیار خوب و کودکانه درباره‌ی مادری کردن که کودکان آن را به خوبی درک و با آن ارتباط برقرار می‌کنند.

 

اعتماد به انتخاب دیگران

اعتماد به انتخاب دیگران (بخش دوم)

 

  این مقاله را ۱۴ نفر پسندیده اند

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *