سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

شروین وکیلی

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

زندگینامه شروین وکیلی

شروین وکیلی در 8 شهریور سال 1353 در تهران چشم به جهان گشود. زندگی این پژوهشگر فعال همواره با یادگیری علوم مختلف همراه بوده است. او در رشته‌ی جامعه‌شناسی تحصیل کرد و کارشناسی ارشدش را در شاخه‌ی فرهنگی دریافت کرد. زیست‌شناسی رشته‌ی دیگری بود که وکیلی کارشناسی ارشد آن را در زمینه‌ی جانورشناسی با گرایش فیزیولوژی اعصاب کسب کرد. او هم کارشناسی‌ها و هم کارشناسی‌های ارشد خود را در دانشگاه تهران گذراند.

پس از اتمام این مقاطع، شروین وکیلی دکترای خود را در گرایش جامعه‌شناسی سیاسی از دانشگاه علامه‌ طباطبایی گرفت. از سال 1372، وکیلی به مدت 20 سال در دبیرستان‌های سمپاد و علامه‌ حلی تدریس کرد. همچنین از سال 1375 تا زمان حال به تدریس در دانشگاه اشتغال داشته است.

شروین وکیلی علاوه بر تحصیل و تدریس، پژوهش‌های بسیار زیادی در زمینه‌های جامعه‌شناسی و زیست‌شناسی انجام داده است و بسیاری از نظریه‌هایش را به رشته‌ی تحریر درآورده است. آثار شروین وکیلی بیشتر درباره‌ی هویت ایرانی و تاریخ و تمدن کشور ایران است.

دکتر شروین وکیلی تاکنون بیش از 80 کتاب و 200 مقاله نوشته است که بسیاری از این مقالات به عنوان پژوهش برتر انتخاب شده‌اند. او همچنین رمان‌های تاریخی و علمی‌تخیلی زیادی نگاشته است. فعالیت‌های مدنی این پژهشگر بزرگ نیز شهرت بسیاری دارد.

شروین وکیلی در سال 1378 سازمانی مردم‌نهاد با نام «کانون خورشید» تأسیس کرد. همچنین در 1383 «خورشید راگا» را بنیان نهاد که مؤسسه‌ای فرهنگی بود. نهادها، گروه‌ها و انجمن‌های بسیاری با فعالیت‌های شروین وکیلی در ایران بنیان‌گذاری شدند که هدف اکثر آن‌ها ترویج مباحث جامعه‌شناسی و فلسفه بوده است.

شروین وکیلی