سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

درخت گیلاس

نویسنده: رضا دانش پژوه

ناشر: اریش

نوبت چاپ: ۱

سال چاپ: ۱۴۰۱

تعداد صفحات: ۱۶۱

شابک: ۹۷۸-۶۲۲۶۷۱۲۵۰۷


تاکنون 1 نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند
درخت گیلاس

تاکنون 1 نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند

تهیه این کتاب

درخت گیلاس ناخودآگاه آدم را یاد طعم گیلاس کیارستمی و سینما می‌‏اندازد. اگر از عنوان کتاب هم به یاد سینما نیفتیم طرح جلد ما را به سینما وصل می‏‌کند. درختی پر از شکوفه گیلاس با چند میوه سینمایی؛ حلقه‏‌های نگاتیو فیلم‌های شانزده میلیمتری!


اما چرا می‌‏بایست یک مجموعه داستان اینقدر سینمایی باشد؟ درخت گیلاس صرفاً یک مجموعه داستان‏ کوتاه عادی نیست. رضا دانش پژوه، دانش آموخته مدرسه فیلم پونای هندوستان همچنین کارگردانی سینما از دانشگاه فرهنگ و هنر تهران است. او که سابقه چاپ یک نمایشنامه به اسم «شام آخر» و یک مجموعه نمایشنامه به اسم «روزی روزگاری همین کوچه پایینی»، همچنین ساخت چندین فیلم کوتاه و مستند را در کارنامه دارد نگاهش به داستان از منظر سینما و روایت سینمایی است.

 

رضا دانش پژوه
رضا دانش پژوه

 


چهل و شش داستان این مجموعه، در واقع شبه‏ طرح‌‏های سینمایی هستند که از نظر مولف خلاقیت کافی برای روایت تصویری و سینمایی را دارند. از داستان تک جمله‌‏ای یک آگهی در سال 1450 گرفته تا داستان هفده صفحه‌‏ای درخت گیلاس. نویسنده با شناخت کافی نسبت به هنر سینما و ادبیات نمایشی داستان‏‌های خلاقانه‌‏ای را به رشته تحریر درآورده که به شیوه خاص خود نویسنده دراماتیزه شده‏‌اند. شیوه‌‏ای که می‏‌توان آن را ترکیبی از طنز و هجو به حساب آورد.

با این دیدگاه خواهیم پذیرفت که با داستان‏‌های کوتاهی به سبک و سیاق داستان‏‌های امروزین یا حتی کلاسیک روبه‌رو نیستیم، حتی با یک سری طرح سینمایی یا طرح داستانی طبق آنچه طرح می‌‏نامیم نیز روبه‌رو نیستیم. نویسنده ایده‏‌های خلاقانه خود را در بسترهای مکانی و زمانی متفاوت و متنوع بازآفرینی می‌‏کند. گویی که دارد با صدای بلند برای کلی فیلم و نمایشنامه ایده‌‏پردازی می‏‌کند. داستان‏‌های این کتاب هر کدام به نوبه خود قابلیت تبدیل شدن به هر کدام از اشکال روایی را در ذهن خواننده دارد.


داستان‏‌ها از آمریکا و ایتالیا گرفته تا یک زندان در آن سوی اقیانوس آرام و حتی روستایی دورافتاده در آفریقا می‏‌گذرند و همه جور تنوع نژادی و جنسیتی در آن‏ها موج می‏‌زند. در هر یک از داستان‌‏ها نویسنده به گونه‌‏ای هنجارهای اجتماعی را به چالش می‏‌کشد و سعی می‏‌کند سوالی را در ذهن مخاطب بیافریند.

سوالی که در ذهن مخاطب توسعه یابد و او را به دنبال رسیدن به پاسخ به فکر وادارد. مثلاً در داستانی به اسم دو، همزمان در عین مزمت جنگ و ترورسیم نیم‌‏نگاهی به رویای آمریکایی هم دارد. هرچند تمسخر رویای آمریکایی یا مدینه فاضله نمادین در بسیاری از داستان‌‏ها رخ ‏نشان می‌دهد.


جنگ، زندان، مذهب، عدالت و قضاوت همچنین بوروکراسی‏‌های مضحک دولتی از درونمایه‏‌های تکراری داستان‏‌های این کتاب هستند. مخاطب می‌‏تواند هر کدام از این ایده‌‏ها را در ذهن خود پرورش دهد و به قدر علاقه از دل هر کدام یک داستان کامل‌تر بسازد.


چاپ نخست درخت گیلاس در رده داستان‏‌های کوتاه فارسی در سال 1401 توسط نشر اریش به چاپ رسیده.

 

درخت گیلاس

نویسنده معرفی: جواد ترشیزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *