سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

نیل گیمن

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

نیل گیمن (به انگلیسی: Neil Richard Gaiman) (زاده ۱۰ نوامبر ۱۹۶۰-) نویسنده داستان کوتاه، فیلم‌نامه‌نویس، رمان‌نویس، خالق کتاب کامیک، رمان گرافیکی، تئاتر صوتی و فیلم انگلیسی سبک‌های علمی-تخیلی و خیال‌پردازی است. او در حال حاضر با موسیقی‌دان آمریکایی آماندا پالمر ازدواج کرده‌است و ساکن آمریکاست.

وی موفق به کسب جوایز متعددی شامل جایزهٔ جایزه‌های هوگو، نبولا و برام استوکر، و همچنین نشان نیوبری شده‌است.

از آثار قابل توجه او می‌توان به مجموعه کتاب‌های کمیک سَندمن، و رمان‌های گرد ستاره، خدایان آمریکایی، کورالاین و کتاب گورستان اشاره کرد. او سردبیر مجلهٔ ابدی‌های مارول کمیک برای دورهٔ اول هم هست. از بین آثار وی داستان کوتاه هیولا، کتاب گورستان و کورالاین به فارسی ترجمه شده‌اند.

در توییتر طرفداران میلیونی دارد، معمولاً مشکی می پوشد، با موهای ژولیده‌اش، شبیه ستارگان موسیقی راک است و توانسته جوایز متعددی را از آنِ خود کند. این نویسنده‌ی پست مدرن، همواره از اهمیت کتاب و کتاب خوانی می‌گوید. او کتاب خواندن را راهی برای برقراری ارتباط با مردگان می‌داند و تأکید می‌کند که باید به قصد لذت بردن، کتاب بخوانیم. 

نیل گیمن

گیمن از مهم ترین نویسندگان کالت است. حتماً می دانید «کالت» (Cult) به معنی فرقه است و نویسندگان یا فیلمسازان کالت، کسانی هستند که آثارشان دو ویژگی مهم دارند: خارج از قواعد ژانر هستند و مانند هر فرقه ای، گروهی طرفدار پر و پا قرص دارند. 

نیل گیمن از جمله نویسندگانی است که تنها به نوشتن انواع و اقسام داستان اعم از فانتزی، علمی تخیلی، اسطوره‌ای و آخرالزمانی اکتفا نکرده و شعر، فیلمنامه نویسی، کارگردانی، روزنامه نگاری، نوشتن کمیک بوک و ترانه‌سرایی را نیز آزموده است.

نیل گیمن درباره کودکی خود می‌گوید:

کودکی رام نشدنی بودم که در کتابخانه‌ها بزرگ می‌شدم. بدون کتابخانه‌ها، کسی که امروز هستم، نمی‌شدم. از آن دست کودکانی بودم که کتاب‌ها را می‌بلعند. شادترین زمان برایم وقتی بود که پدر و مادرم را متقاعد می‌کردم که مرا به کتابخانه ببرند و خودشان بروند سر کار تا بتوانم یک روز کامل را در آن جا بگذرانم.

نیل گیمن