سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

مکاتبات مارکس و انگلس

مترجم: منوچهر فکری ارشاد

ناشر: ژرف

نوبت چاپ: ۱

سال چاپ: ۱۴۰۲

تعداد صفحات: ۲۳۲

شابک: ۹۷۸-۶۰۰۹۹۷۸۵۲۶


اولین نفری باشید که به این کتاب امتیاز می‌دهید
مکاتبات مارکس و انگلس

اولین نفری باشید که به این کتاب امتیاز می‌دهید

تهیه این کتاب

 

جلد اول: اکتبر 1844 – اوت 1849

مکاتبات مارکس و انگلس دوره ی زمانی ای را دربر می گیرد که فعالیت طبقه ی کارگر اروپا به مرور از دموکراسی بورژوایی فاصله پیدا می کند و جنبش مستقل کارگری آغاز به شکل گیری می نماید. از این رو نامه های مارکس و انگلس تصویری دقیق و روشن از مراحل عمده ی پیدایش و تکامل جهان بینی کمونیستی و جنبش بین المللی کارگری ترسیم می کنند. این مکاتبات بخشی مهم از میراث فرهنگی این دو اندیشمند به شمار می آیند و اطلاعات مهمی از فعالیت های تئوریک و عملی آنان به دست می دهند.
 
در جلد اول ترجمه ی فارسی مکاتبات مارکس وانگلس (مجلدحاضر)، نامه های این دو بنیانگذار جنبش مستقل کارگری به یکدیگر، در طول دهه ی 1840 ارائه شده اند. این بازه ی زمانی (1849-1844) مراحل متعددی از تاریخچه ی پیدایش و تکامل اندیشه ی مارکسیسم را در بر می گیرد شامل: گذر مارکس و انگلس از دموکراسی انقلابی به کمونیسم، تدوین کمونیسم علمی و شرکت در انقلاب 1848/49 آلمان .

نامه های مارکس و انگلس حاوی نشانه هایی از وحدت بین تئوری انقلابی و فعالیت های انقلابی می باشند. این نامه ها دربرگیرنده ی ایده های اولیه ی خلاقی هستند که اکثر آن ها بعدا در آثارشان تجلی یافته و تکامل پیدا کرده اند و علاوه بر آن نشان دهنده ی مبارزه ی بی وقفه ی آن دو برای ایجاد یک حزب فراگیر طبقه ی کارگر و تلاششان جهت تدوین تاکتیک جنبش کارگری بین المللی می باشند. به طور کلی می توان گفت که مکاتبات مارکس و انگلس کمک می کنند تا به منشا شکل گیری آثارشان پی ببریم و با فعالیت های سیاسی و نظرات کمتر شناخته شده ی آنها آشنا شویم.
 
 
مکاتبات مارکس و انگلس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *