سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

سیاوش خوانی

نویسنده: بهرام بیضایی

ناشر: روشنگران و مطالعات زنان

نوبت چاپ: ۹۷

سال چاپ: ۱۴۰۰

تعداد صفحات: ۲۳۰

شابک: ۹۷۸۹۶۴۵۵۱۲۴۴۱


تاکنون 3 نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند
سیاوش خوانی

تاکنون 3 نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند

تهیه این کتاب

لیست مقالاتی که از این کتاب استفاده کرده اند

سیاوش خوانی

 

 

داستان سیاوش خوانی با تصویر جدال و کشمکشی آغاز می‌شود که میان چند تن از بازیگران برای انتخاب نقش در نمایش پیش‌آمده‌است؛ هر کدام می‌خواهند که نقش سیاوش و هر که همراه اوست را به دست آورند تا مظهر نیکی و پاکی باشند و از پذیرفتن نقش سودابه و همسویانش سر باز می‌زنند. نهایتاً نقش‌ها مشخص می‌شوند و داستان رقابت میان بازیگران با داستان کهن سیاوش گره می‌خورد.


در سیاوش‌خوانی، بیضایی آیین‌ها، اسطوره‌ها و زبان و فضای شاهنامه را در قالبی سینمایی به نمایش می‌گذارد. داستان سیاوش و ماجراهای ستیز بازیگران، هر دو به مسائلی چون حسادت و نبرد میان خوبی و بدی اشاره دارند که در کتاب به نحوی جذاب، بدیع و قابل تأمل با هم ترکیب شده‌اند. داستان سیاوش به عنوان افسانه‌ای که سال‌های سال موجب برانگیختن احساسات و ستایش مردمان بوده‌است، انتخابی هوشمندانه برای پرداختن به هویت و ذات شخصیت‌های حاضر در نمایشنامه و همچنین نگاهی عمیق‌تر به این بخش از شاهنامه می‌باشد.

 

بهرام بیضایی
بهرام بیضایی

 

 

درباره نویسنده

بهرام بیضایی، نویسنده، پژوهشگر و کارگردان نامدار ایرانی، دی ماه سال ۱۳۱۷ به دنیا آمد. از دوران کودکی و نوجوانی با زندگی در کنار خانواده اهل ادبش، شنیدن داستان‌های مادربزرگ و دیدن تئاترهای خوب و بد و فیلم‌های کارگردانان برجسته جهان، به هنر خصوصاً ادبیات، سینما و تئاتر علاقه‌مند شد. در دانشگاه رشته ادبیات را برای تحصیل برگزید؛ اما پس از یک سال، از ادامه تحصیل منصرف شد و تصمیم گرفت خود به پژوهش بپردازد و همچنین علاقه‌اش به نمایش را دنبال کند.


او از سال ۱۳۴۱، به نوشتن اولین نمایشنامه‌هایش، از جمله پهلوان اکبر می‌میرد، هشتمین سفر سندباد و غروب در دیار غریب دست زد. در ۱۳۴۵ نمایش عروسک‌ها را برای تلویزیون ملی ایران کارگردانی کرد و اولین فیلمش، عمو سیبیلو را برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخت. از آثار سینمایی وی می‌توان سگ‌کشی، رگبار، مرگ یزدگرد، چریکه تارا، غریبه و مه، باشو غریبه کوچک، مسافران و وقتی همه خوابیم را نام برد.


پژوهش‌های او نیز در نشریاتی چون هنر و سینما، مجله موسیقی و گاهنامه آرش منتشر شدند و بعداً کتاب‌های نمایش در ایران، نمایش در ژاپن، ریشه‌یابی درخت کهن و هزار افسان کجاست؟ از کارهای پژوهشی او به چاپ رسیدند.


روز واقعه، آینه‌های روبه‌رو، زمین، پرده نئی، آوازهای ننه آرسو، پرده‌خوانی، مجلس ضربت‌زدن و اتفاق خودش نمی‌افتد چندی از آثار ادبی به‌ چاپ‌رسیده وی هستند.


بیضایی به عنوان یکی از مهم‌ترین هنرمندان معاصر ایران شناخته می‌شود که به واسطه مطالعات و دانش گسترده خود، نگاه ویژه‌اش به فرهنگ، زبان و تئاتر ایرانی و بهره‌گرفتن از وقایع تاریخی، اساطیر و انسان‌شناسی، داستان‌های عمیق و شگفت‌انگیزی با لحنی منحصر‌به‌فرد خلق می‌کند.

 

بخشی از کتاب

فریگیس: سیاوش چرا نمی‌خوابد؟
سیاوش: زیرا که زندگی بیدار است! کی دیگر این ستاره را که تابید و گذشت دوباره می‌بینم؟
فریگیس: سیاوش از چه پریشانی؛ از نیزه‌های تورانی؟
سیاوش: درد سیاوش از خویش است! چون همه خوابند و زندگی می‌گذرد، چرا بیدار نباشم، کش از دست ندهم؟ چون چشم می‌بندم و ترا نمی‌بینم، چرا به دیدنت چشم نوازش نکنم؟ کی دیگر ترا دوباره خواهم دید؟


فریگیس: از چه می‌گویی؟ این تویی سراپا در آهن و پولاد؟ از چه می‌ترسی و مرا می ترسانی؟
سیاوش: ترسم این است که جهان را ندیده از آن بگذرم. کاش مرا می‌راندی فریگیس! چرا چنین نکردی؟ اکنون تو نیز بهره‌ای از سرنوشت مرا داری!

 

نویسنده معرفی: مدیا نورخمامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *