سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

ماجراجویی به سبک لی‌لی

ماجراجویی به سبک لی‌لی

 

لی‌لی هر روز صبح می‌گوید: «صبح بخیر دنیای زیبا، من برای دیدن تو آماده‌ام.» و بعد روزش را شروع می‌کند. او عاشق سفر و ماجراجویی است و به‌خاطر همین عضو انجمن ماجراجویان می‌شود و سفرهای جادویی‌اش را آغاز می‌کند. این مجموعه کتاب‌های دیگری هم دارد و در هر کدام لی‌لی ماجرای سفرش به یکی از کشورهای مکزیک، فرانسه، ژاپن و مصر را روایت می‌کند.

لی‌لی هر روز صبح می‌گوید: «صبح بخیر دنیای زیبا، من برای دیدن تو آماده‌ام.» و بعد روزش را شروع می‌کند. او عاشق سفر و ماجراجویی است و به‌خاطر همین عضو انجمن ماجراجویان می‌شود و سفرهای جادویی‌اش را آغاز می‌کند. این مجموعه کتاب‌های دیگری هم دارد و در هر کدام لی‌لی ماجرای سفرش به یکی از کشورهای مکزیک، فرانسه، ژاپن و مصر را روایت می‌کند.

 

 

سفر به دانمارک، سوئد و نروژ نام کتابی از مجموعه لی‌لی در انجمن ماجراجویان است که برای کودکان دبستانی نوشته شده تا آن‌ها را با منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا آشنا کند. اما این کتاب یک کتاب علمی معمولی نیست و فقط به ارائه اطلاعات جغرافیایی نمی‌پردازد بلکه داستانی فانتزی و خیال‌انگیز دارد که مخاطب را جذب خود می‌کند و تا پایان همراه خود می‌برد.

دختری به نام لی‌لی شخصیت اصلی این داستان است؛ لی‌لی شجاع و عاشق ماجراجویی است و دلش می‌خواهد همه جای دنیا را ببیند. او در این کتاب با دختر دیگری به نام فریا آشنا می‌شود که اهل اسکاندیناوی است و به لی‌لی یک کره جغرافیایی جادویی هدیه می‌دهد.

لی‌لی بعد از دریافت نامه و هدیه فریا عضو انجمن ماجراجویان می‌شود؛ انجمنی که اعضایش هروقت با عضو جدیدی آشنا می‌شوند هفده بار دور اتاق می‌چرخند و جیغ می‌کشند. لی‌لی به کمک آن کره به اسکاندیناوی سفر می‌کند و تجربه‌های جدیدی کسب می‌کند و اتفاق‌های عجیب و غریبی را پشت سر می‌گذارد.

مثلاً با یک کوتوله تمام جنگل را می‌گردد، همراه یک پری دریایی از دریا عبور می‌کند، وارد شهر موش‌های جاسوس می‌شود و کلی کار دیگر انجام می‌دهد تا بتواند توت‌فرنگی‌هایی را که مردم اسکاندیناوی برای جشن نیمه تابستان لازم دارند، از وایکینگ‌ها پس بگیرد.

این کتاب در کنار داستان رویاپردازانه‌اش، ویژگی‌های مثبت بسیاری دارد. به عنوان اولین نکته می‌توان از تصویرگری‌های پرجزئیات آن نام برد که ذره‌ذره‌اش نشان‌دهنده فرهنگ، پوشاک، آیین و رسوم و خوراک مردم دانمارک، سوئد و نروژ است. در تصاویر حتی به معماری ساختمان‌های این مناطق هم دقت شده و مخاطب می‌تواند مدت زیادی سرگرم کشف در تصاویر باشد.

 

 

ماجراجویی به سبک لی‌لی

 

 

از دیگر ویژگی‌های مثبت کتاب انتقال اطلاعات مفید جغرافیایی و فرهنگی به مخاطب از راه‌های نوآورانه است. بعضی واژگان در کتاب به رنگ سبز هستند و کودک می‌تواند در پایان با معنی آن‌ها یا افسانه‌ای که درباره‌شان وجود دارد آشنا شود (به عنوان مثال اینکه مردم اسکاندیناوی برای صدا زدن مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایشان از چه کلماتی استفاده می‌کنند، گوف به چه غذایی گفته می‌شود و دالاها چه جور موجوداتی هستند.)

همچنین معنی بعضی از اصطلاحات با نقطه‌چین سبز رنگ در حاشیه کتاب نوشته شده است. در واقع می‌توان گفت مجموعه لی‌لی پا را از یک کتاب داستان ساده با موضوع جغرافیا فراتر گذاشته و اطلاعاتی به کودک می‌دهد که گاهی حتی برای بزرگسالان هم تازگی و جذابیت دارد.

به عنوان سومین ویژگی مثبت کتاب می‌توان از امکان کشف در آن صحبت کرد. در صفحات پایانی راهنمایی وجود دارد که مخاطب را تشویق می‌کند یک بار دیگر کتاب را با دقت بیشتر ورق بزند تا بتواند چیزهایی مانند پرچم سه کشور دانمارک، سوئد و نروژ، پرنده‌های ملی این کشورها، مبلمان ساخت این کشورها و حتی نشانه‌هایی از داستان‌های هانس کریستین اندرسن را در تصاویر پیدا کند. امکانی که هر مخاطب کودکی را شیفته خود می‌کند و لحظات سرگرم‌کننده‌ای را برایش رقم می‌زند.

 

ویژگی مثبت دیگر این کتاب به نوعی در همکاری با ناشر ایرانی آن صورت گرفته است. در واقع نشر ادامه صرفاً به انتشار برگردان فارسی اثر اکتفا نکرده و با راه‌اندازی یک انجمن ماجراجویی برای کودکان ایرانی ارتباط بهتر و بیشتری با جامعه هدف خود می‌گیرد.

او مخاطب را تشویق می‌کند که اطلاعات کامل‌تر و عکس و فیلم‌های بیشتر از سفرهای لی‌لی را در انجمن جست‌وجو کند. همچنین در پایان کتاب فعالیت‌هایی برای تعامل بیشتر والد یا مربی با مخاطبان معرفی شده است تا مطالب کتاب بهتر در ذهن کودک بنشیند و خوانش آن با لذت بیشتری همراه باشد.

از محتوا که بگذریم، فرم را هم نباید نادیده بگیریم. کیفیت تولید این کتاب از نظر قطع، نوع کاغذ و صحافی مناسب است و نشر ادامه توانسته کتاب خوش‌ساختی را با ترجمه الهام شوشتری‌زاده روانه بازار کند.

نکته پایانی این است که این مجموعه کتاب‌های دیگری هم دارد و در هر کدام لی‌لی ماجرای سفرش به یکی از کشورهای مکزیک، فرانسه، ژاپن و مصر را روایت می‌کند. بعد از خواندن این توضیحات اگر دوست دارید شما هم عضو انجمن ماجراجویان بشوید و همراه لی‌لی به نقاط مختلف دنیا سفر کنید، کتاب را بخوانید تا بقیه اعضای انجمن به خاطرتان هفده بار دور اتاق بچرخند و جیغ بکشند.

ماجراجویی به سبک لی‌لی

  این مقاله را ۲۵ نفر پسندیده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *