سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

سین، مثل سرگرمی و ساده ساختن

سین، مثل سرگرمی و ساده ساختن

 

در صورتی که این اثر به دست کودکی برسد که در آغاز راه کتابخوانی است و یا تاکنون دست به ساخت کاردستی نزده و ذهنش از مدل‌های کاردستی خالی است، فواید زیادی خواهد داشت. مولفان این کتاب در بخش‌هایی از کتاب به مخاطب کودک هشدار هم می‌دهند، مثلا اینکه بدون اجازه‌ی پدر یا مادر دست به وسایل خانه نزنند.

در صورتی که این اثر به دست کودکی برسد که در آغاز راه کتابخوانی است و یا تاکنون دست به ساخت کاردستی نزده و ذهنش از مدل‌های کاردستی خالی است، فواید زیادی خواهد داشت. مولفان این کتاب در بخش‌هایی از کتاب به مخاطب کودک هشدار هم می‌دهند، مثلا اینکه بدون اجازه‌ی پدر یا مادر دست به وسایل خانه نزنند.

 

 

شاید در حالی که برای معرفی کتاب در نشریات و یا سایت‌های گوناگون تمرکز بر روی شعر و داستان و رمان و در حوزه‌ی کودک و نوجوان است، معرفی یک کتاب سرگرمی به نظر بیهوده به نظر بیاید. اما بدیهی است که کودکان برای سرگرم شدن و تجربه کردن به کتاب‌های آموزشی باکیفیت و خواندنی نیاز دارند و چه بسا کتاب‌های سرگرمی می‌توانند پلی باشند تا خواننده‌ی کودک به سمت ادبیات هم کشیده شود.

معمولا کتاب‌های سرگرمی در نگاه اول جذاب هستند و با گرافیک شاد و رنگی، مخاطب را به مطالعه کردن و دست کم تماشای تصاویر دعوت می‌کنند. مجموعه‌ی کاردستی‌های ساده و زیبا بسازیم این قاعده را رعایت کرده است. کادر مربع شکل وسط جلد مانند آینه نور و تصاویر را انعکاس می‌دهد که برای کودکان جذابیت دارد.

همانطور که بر روی جلد نوشته، این مجموعه مناسب پیش‌دبستانی‌ها و دبستانی‌هاست. هر جلد این مجموعه مربوط به یک دسته کاردستی است. اولین جلد این مجموعه که در ادامه در مورد آن می‌نویسم، کاردستی‌های خانگی خانگی نام دارد، یعنی ساخت کاردستی با وسایلی که معمولا در بیشتر خانه‌ها پیدا می‌شود. اسامی ۶ جلد دیگر از این قرار است: کاردستی‌هایی با دورریختنی‌ها، کاردستی‌های کاغذی، کاردستی‌هایی برای سرگرمی، کاردستی‌هایی برای هدیه دادن، کاردستی‌هایی مخصوص جشن و بازی، کاردستی‌هایی برای بیرون از خانه.

در این کتاب از تمام صفحات برای آموزش کاردستی و تشویق به ساختن آن استفاده شده است. وقتی روی جلد را ورق می‌زنیم، پشت آن یک راهنما در مورد انواع چسب منتشر شده و چسب مایع، چسب ماتیکی و چسب دوطرفه را منتشر کرده است. تمام صفحات پر از رنگ و بخش‌هایی از کاردستی است و به نوعی کودکان را برای از جا بلند شدن و دست به کار شدن تشویق می‌کند.

 

در فهرست کتاب ۱۶ کاردستی وجود دارد که هر کدام در دو صفحه به همراه مراحل آن آموزش داده شده است. مطابق با اسم کتاب، کاردستی‌ها به شکل ساده و با ابزار دم دستی درست می‌شود. برای ساخت کیسه‌ی جمع شو، کودکان لازم است از وسایلی مانند پارچه و قیچی و روبان استفاده کنند. کیسه‌ی جمع شو یک وسیله‌ی کاربردی است که باعث می‌شود مهارت چشم و دست کودک تقویت بشود و در زمان کوتاهی بتواند با دست خود یک وسیله‌ی جدید بسازد، خلاقیتش تقویت شود و تا حدی علایقش را بشناسد.

به عنوان مثال کودک پی می‌برد که ساختن کاردستی با دستش را دوست دارد یا نه و یا ساختن با چه وسایلی را دوست دارد، مثلا اگر به پارچه بیشتر از وسایل دیگر علاقه دارد می‌تواند بعدها به سمت خیاطی برود و یا با پارچه سعی کند کاردستی‌های دیگری را نیز امتحان کند.

باید گفت برخی از کاردستی‌ها به نظر زیادی ساده می‌آید، خردسال یا کودک امروز بیشتر از آنچه انتظار داریم می‌تواند از توانایی خود در هنر استفاده کند. مثلا در بخش زنجیره‌ی حیوانات، طرحی از مار و قورباغه و فیل و میمون و خرچنگ وجود دارد و نویسنده از مخاطب خود می‌خواهد تا با کشیدن آن و قلاب کردن دست‌های حیوانات به همدیگر، یک زنجیره بسازد.

 

در واقع می‌توان گفت ابتکار عمل چندانی در این کاردستی به کار نرفته است. کاغذهای فرفری که با پیچ‌های کاغذی ساخته می‌شود بیشتر از بقیه‌ی کاردستی‌ها شناخته شده و حتی تکراری است. اگر کسی در اینترنت به زبان انگلیسی و یا فارسی جستجوی ساده‌ای بکند، پیچ‌های کاغذی جزو اولین طرح‌هایی است که با این تکنیک (کوئیلینگ) می‌بیند. اگرچه در صورتی که این اثر به دست کودکی برسد که در آغاز راه کتابخوانی است و یا تاکنون دست به ساخت کاردستی نزده و ذهنش از مدل‌های کاردستی خالی است، فواید زیادی خواهد داشت.

مولفان این کتاب در بخش‌هایی از کتاب به مخاطب کودک هشدار هم می‌دهند، مثلا اینکه بدون اجازه‌ی پدر یا مادر دست به وسایل خانه نزنند. طراحان مجموعه یک علامت به شکل علامت خطر طراحی کرده‌اند که هر وقت کودکان باید از بزرگترها کمک بگیرند، این علامت در صفحات تکرار شده است. هر چند این توضیحات در پشت جلد چاپ شده و جای چندان مناسبی برای راهنمایی نیست چرا که امکان دارد خواننده‌ی کتاب در پایان به آن توجه کند.

از جنبه‌ی محیط زیستی کتاب نباید بگذریم. در بخشی از ابتدای کتاب نویسندگان کودک را تشویق به بازیافت و استفاده‌ی مجدد از وسایل کرده‌اند و این تشویق در انتخاب کاردستی‌ها هم رعایت شده است.

در کل این مجموعه برای آنکه کودک دست به ساختن و خلق اثری هرچند کوچک و ساده بزند و لحظات فراغت خود را بیهوده نگذراند، اهمیت دارد.

 

  این مقاله را ۶۷ نفر پسندیده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *