سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

راه‌کارهایی برای مربیگری درخشان در محیط کار

راه‌کارهایی برای مربیگری درخشان در محیط کار

 

تهیه این کتاب

نویسنده این کتاب طوری با مخاطبانش سخن می‌گوید که انگار همین الان مدیر یا رهبر هستند. البته برای بهره بردن از مطالب این کتاب لازم نیست مخاطب حتماً مدیر یا رهبر باشد؛ هر شخصی اگر درجایی کار می‌کند که مرتباً در حال گفت‌وگو با دیگران است، مهارت‌های مربیگری می‌تواند برایش مفید باشد. همچنین اگر مخاطبان کتاب در نقشی هستند که به دیگران برای بهتر کار کردن کمک می‌کنند، یا به هر شکلی خواهان مشارکت بیشتر و مؤثرتر بودن هستند مطمئن آموزه‌های این کتاب و همه آموزه‌های مرتبط با مربیگری کمک زیادی به آن‌ها خواهد کرد.

نویسنده این کتاب طوری با مخاطبانش سخن می‌گوید که انگار همین الان مدیر یا رهبر هستند. البته برای بهره بردن از مطالب این کتاب لازم نیست مخاطب حتماً مدیر یا رهبر باشد؛ هر شخصی اگر درجایی کار می‌کند که مرتباً در حال گفت‌وگو با دیگران است، مهارت‌های مربیگری می‌تواند برایش مفید باشد. همچنین اگر مخاطبان کتاب در نقشی هستند که به دیگران برای بهتر کار کردن کمک می‌کنند، یا به هر شکلی خواهان مشارکت بیشتر و مؤثرتر بودن هستند مطمئن آموزه‌های این کتاب و همه آموزه‌های مرتبط با مربیگری کمک زیادی به آن‌ها خواهد کرد.

 

 

تهیه این کتاب

مربیگری یا کوچینگ در مفهوم امروزی خود از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی با مجموعه کتاب‌های بازی درونی تیموتی گالوی متولد شد و در دهه بعد توسط توماس لئونارد به‌طورجدی وارد حوزه کسب‌وکار شد و روزبه‌روز استفاده از آن گسترش پیدا کرد. تا جایی که در سال ۱۹۵۵ میلادی فدراسیون بین‌المللی کوچینگ icf تأسیس شد امروزه کوچینگ به‌قدری موردتوجه قرارگرفته که اگر این واژه را در سایت آمازون جستجو کنید با بیش از ۵۰ هزار عنوان کتاب مواجه می‌شوید.

کتاب کوچینگ؛ مربیگری درخشان حاصل بیش از ۲۰ سال تجربه نویسنده آن، جولی استار در زمینه کوچینگ و ایجاد تحول در کسب‌وکار است. این کتاب بر کاربرد متمایزی از مربیگری متمرکز است: مربیگری در محیط کار. این اثر مشخصاً درباره چگونگی استفاده از مربیگری به‌منظور کمک به دیگران در انجام بهتر وظایف و نقش‌هایشان است، درحالی‌که هم‌زمان دانسته‌ها و مهارت‌هایشان رشد پیدا کند. نویسنده این کتاب طوری با مخاطبانش سخن می‌گوید که انگار همین الان مدیر یا رهبر هستند.

البته برای بهره بردن از مطالب این کتاب لازم نیست مخاطب حتماً مدیر یا رهبر باشد؛ هر شخصی اگر درجایی کار می‌کند که مرتباً در حال گفت‌وگو با دیگران است، مهارت‌های مربیگری می‌تواند برایش مفید باشد. همچنین اگر مخاطبان کتاب در نقشی هستند که به دیگران برای بهتر کار کردن کمک می‌کنند، یا به هر شکلی خواهان مشارکت بیشتر و مؤثرتر بودن هستند مطمئن آموزه‌های این کتاب و همه آموزه‌های مرتبط با مربیگری کمک زیادی به آن‌ها خواهد کرد.

 

نویسنده کتاب تلاش کرده در چهار بخش مجزا، اما مرتبط همه آنچه را که مخاطبانش در کوچینگ به آن نیاز دارند، در اختیارشان قرار دهد:

بخش اول این کتاب با عنوان «آگاهی» مربیگری را در بستر سازمان یا محیط کار تشریح می‌کند. در این بخش به تعاریف روشنی درباره اینکه مربیگری چه هست و چه نیست پرداخته‌شده و همچنین مفهوم رهبر یا مدیری که دیگران را مربیگری می‌کند بررسی‌شده است. در بخش دیگری از بخش اول کتاب این موضوع محل توجه قرار می‌گیرد که چگونه باید طرز فکر و نگرش مربی تغییر کند؛ درواقع این بخش می‌خواهد با تفکر در نقشه‌ها، موقعیت‌ها و چالش‌های خودمان دریابیم که چگونه افکار خود را ساختاربندی کنیم و تصمیم مناسب را اتخاذ کنیم.

 

نویسنده در بخش دوم کتاب با عنوان «توانایی» مهارت‌های کلیدی را که لازم است خوانندگان در خودشان پرورش دهند معرفی می‌کند؛ مهارت‌هایی درباره این که چطور سؤالات و بازخوردهای مؤثری ارائه دهند. بسیاری از این مهارت‌ها به‌عنوان مهارت‌های زندگی اجتماعی یا بین‌فردی خارج از محیط‌های مدیریتی و موقعیت‌های مربیگری نیز کارایی دارند. نویسنده کتاب در این بخش با ارائه نمونه‌هایی از گفت‌وگوهای روزمره و مثال‌هایی از زندگی واقعی نشان می‌دهد که این مهارت‌ها در عمل چگونه تأثیر می‌گذارند.

او همچنین با  انجام تمرینات و شیوه‌های مختلف راه‌هایی را برای تقویت توانایی‌های فعلی مخاطبان کتاب باز می‌کند.

 

در بخش سوم با عنوان «کاربرد» به اصول و ساختارهایی پرداخته‌شده که به مخاطبان در استفاده از مهارت‌های مربیگری در محیط کارشان کمک می‌کند. همچنین این بخش روش‌های مختلف به کار بردن مربیگری را در انجام کارهای روزمره بررسی خواهد کرد، چه در جلسات مربیگری رسمی و برنامه‌ریزی‌شده، چه هنگام پاسخ دادن به درخواست‌های روزمره همکاران. نویسنده قصد دارد در این بخش به خواننده‌اش نشان بدهد که چطور می‌تواند با مربیگری واکنشی سریع برای پیشرفت در یک کار یا مسئله اتخاذ کند و هم‌زمان به افراد کمک کند تا خودشان فکر کنند و یاد بگیرند.

 

بخش چهارم و پایانی کتاب با عنوان «اقدام» خوانندگان را به کارهایی که باید در پیش بگیرند تا توانایی‌های مربیگری‌شان را ارتقا دهند، تشویق می‌کند. نویسنده در این بخش به حل مسائل ساده‌ای می‌پردازد تا تمرکز مخاطبانش بر فرآیند مربیگری را تثبیت و تقویت کند. همچنین در این بخش برای کمک به یکپارچه‌سازی رفتارهای مربیگری در محیط کار از اصول مربیگری و پرسشگری استفاده‌شده است. درعین‌حال بر اینکه چه فرصت‌هایی برای مربیگری در دسترس ما قرار دارد یا چه چیزهایی ممکن است سد راه ما باشد، تأکید شده است.

 

با خواندن این کتاب، مخاطب به بسیاری از روش‌ها و ابزارهای جدید و به‌روز مرتبط با موضوع مربیگری دست پیدا خواهد کرد. برای مثال، امروز مشارکت، موضوع بسیار مهمی برای سازمان‌هاست؛ چراکه تأثیر واقعی سطوح مشارکت در عملکرد سازمان‌ها مشخص و مبرهن شده است. ازاین‌رو این کتاب موضوع مشارکت را به‌عنوان یکی از روش‌ها و رویکردهای مهم در مدیریت سازمان مورد تأکید و بررسی قرار داده تا نشان دهد چه حلقه اتصال مهمی میان لزوم مشارکت و روحیه دادن به افراد در محیط کار وجود دارد.

 

جولی استار نویسنده این کتاب، یک متخصص و رهبر فکری در زمینه مربیگری است. این کتابش که به یکی از پرفروش‌های این عرصه بدل شده، راهنمای مربیگری از طریق اصول ساده و قدرتمند و نگرش‌های کاربردی است. کتاب کوچینگ؛ مربیگری درخشان این نویسنده محصول بیش از ۲۰ سال و هزاران ساعت تجربه مربیگری از مدیران عامل و مدیران اجرایی سازمان‌های بزرگ جهان در زمینه آموزش مربیگری است.

رویکرد استار در این کتاب چالش‌برانگیز و دلسوزانه است و مهارت رهبری آشکار را تقویت می‌کند جولی استار علاوه بر کوچینگ؛ مربیگری درخشان کتاب دستورالعمل منتورینگ را نیز نوشته است که به مدیران و رهبران سازمان‌ها کمک می‌کند تا عملکرد کسب‌وکار خود را از طریق توسعه کارکنانشان بهبود بخشند. استار همچنین بنیان‌گذار گروه مشاوره استار است و برنامه‌هایی را در زمینه مربیگری توسعه داده است که هم برای افراد و هم بر سازمان‌ها اثرگذار بوده است.

علاوه بر این‌ها جولی استار در مقام یک «سخنران انگیزشی» سرشناس خدمات مشاوره‌ای و مربیگری بسیاری را هم برای رهبران سازمان‌های بریتانیایی، اروپایی و آمریکایی ارائه می‌کند.

 

#کوچینگ

  این مقاله را ۱۰ نفر پسندیده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *