سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

فرهاد حسن‌زاده

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

فرهاد حسن‌زاده بیستم فروردین ۱۳۴۱ در آبادان به دنیا آمد. او نوشتن را از دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان آغاز کرد. جنگ ایران و عراق و مهاجرت از آبادان باعث شد مدتی از نوشتن باز بماند. اما در سال ۱۳۷۰ اولین کتابش به نام ماجرای روباه و زنبور در شیراز چاپ شد؛ و از آن پس به شکل حرفه‌ای قدم به دنیای نویسندگی در حوزهٔ ادبیات کودکان و نوجوانان گذاشت.

از حسن‌زاده تا کنون بیش از ۱۰۰ اثر در حوزه‌های ادبی گوناگون همچون داستان کودکان، نوجوانان و رمان برای بزرگسالان چاپ شده‌است. برخی از آثار او به زبانهای انگلیسی، مالایی، چینی، ارمنی، عربی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه و انتشار یافته‌است. همچنین بر اساس بعضی از کتابهای او فیلم و انیمیشن تهیه شده‌است. وی عضو هیئت مؤسس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان بوده و چند دوره به عنوان عضو هیئت مدیره نیز انتخاب شده‌است.

فرهاد حسن‌زاده تاکنون بیش از چهل جایزه برای آثارش گرفته که مهمترین‌شان نشان ماه طلایی از جایزه جشنواره بزرگ برگزیدگان ادبیات کودک و نوجوان است که آن را انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای انتخاب بهترین نویسندگان، شاعران، مترجمان و منتقدان و پژوهشگران ادبیات کودک و نوجوان در دو دهه ۶۰و ۷۰ برگزار کرد.

در زمینه جوایز بین‌اللملی هم حسن‌زاده در سال ۲۰۱۸ به فهرست نهایی جایزه هانس کریستین اندرسن راه یافت و برندهٔ لوح سپاس اندرسن شد. همچنین دیپلم افتخار برای رمان زیبا صدایم کن را از دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY در شهر آتن دریافت کرد. وی برای چهار سال متوالی (از ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ از سوی نهادهای ادبیات کودک مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شورای کتاب کودک به عنوان نامزد ایرانی جایزه آسترید لیندگرن معرفی شد. همچنین از سوی شورای کتاب کودک نیز برای سال ۲۰۱۸ برای نامزدی جایزه هانس کریستیان آندرسن و جایزهٔ آسترید لیندگرن انتخاب شد. وی برای سال ۲۰۲۰ جزو ۶ نویسنده برتر در جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن شد و لوح سپاس این جایزه را به ایران آورد.

 

منابع :

صفحه ویکی پدیا فرهاد حسن‌زاده

وب‌سایت شخصی فرهاد حسن‌زاده

فرهاد حسن‌زاده کتاب کودک