سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

شارلوت برونته

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

شارلوت برونته نویسنده و شاعر مشهور اهل انگلستان است که با نوشتن کتاب «جین ایر» موفق شد تا نامش را به فهرست نویسندگان برتر جهان اضافه کند. کتاب‌های او در دسته‌بندی آثار کلاسیک جهان قرار گرفته‌اند و طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارند. شارلوت خواهر امیلی برونته و آن برونته است.

زندگینامه شارلوت برونته

شارلوت برونته (Charlotte Brontë) 21 آوریل 1816 در دهکده‌ی تورنتون در یورک‌شایر انگلستان متولد شد. پدرش، پاتریک، کشیش بود و مادرش ماریا برانول نام داشت. او زمانی که شارلوت پنج‌ساله بود، درگذشت. پس از درگذشت مادر، خواهرش برای مراقبت از بچه‌ها و رسیدگی به امور خانه به سراغشان آمد. شارلوت چهار خواهر به نام‌های الیزابت، ماری، امیلی و آن داشت. برادرش برانول هم شاعر و نقاش بود. بسیاری از نقاشی‌های چهره‌ای که از خواهران برونته باقی مانده اثر برادرشان است.

به هر حال گویی دست تقدیر سرنوشت خوشی برایشان رقم نزده بود. شارلوت برونته دو خواهرش، الیزابت و ماری، را بر اثر ابتلا به بیماری سل در دوران مدرسه از دست داد. این موضوع پدرشان را ترساند و دخترهای دیگرش را هم از مدرسه خارج کرد. برادر شارلوت هم با زیاده‌روی در مصرف الکل و تریاک، از دنیا رفت. شارلوت البته مرگ دو خواهر دیگرش، امیلی و آن، را هم دید. هرچند او موفق شده بود از ابتلا به سل، که گویی سرنوشت محتوم این خانواده بود، بگریزد، بعداً در دوران بارداری‌ سختش، بیمار شد و به همراه فرزندش، از دنیا رفت.

شارلوت برونته جسورتر از خواهرش، امیلی، بود. او اولین کسی بود که دو خواهرش را ترغیب کرد تا اشعارشان را منتشر کنند. هرچند از این کتاب استقبال چندانی نشد و دو نسخه بیشتر فروش نرفت، در حال حاضر این اشعار را به عنوان نمونه‌هایی عالی از اشعار زنان شاعر قرن نوزدهم می‌شناسند و قلم شارلوت را به دلیل بیان عشق، شور و ناکامی‌ها گرامی می‌دارند. شارلوت هم مانند امیلی و آن شعرهایش را با نام مستعار مردانه منتشر کرده بود و این نام «کارر بل» بود.

شارلوت برونته

نوشته‌های مرتبط