سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

رودابه حمزه ای

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

زندگینامه رودابه رودابه حمزه ای

رودابه حمزه ای متولد سال 1343، متاهل ودارای سه فرزند است. وی در سیزده سالگی متوجه علاقه‌اش به شعر شد و شروع به مطالعه کتاب ها‌ی شعر گوناگون کرد، تا جایی که خود نیز اقدام به سرودن شعر نمود. تا سن بیست و شش سالگی این اشعار مربوط به بزرگسالان می‌شد، ولی درهمین زمان متوجه شد کتاب‌های شعر کودک آنچنان که باید، دختر کوچکش را به خود جذب نمی کند.

بنابراین تصمیم گرفت خود اقدام به نوشتن کتاب برای کودکش کند. بعد از مدتی به پیشنهاد همسرش یکی از این کتابهای شعر کودک را به چاپ رساند تا علاوه بر دخترش تمامی کودکان ایران از آن بهره‌مند شوند. دو کتاب “کلبه کوچک شاپرک‌ها ” و “مجموعه‌ای از مهربانی‌ها” در یک سال به چاپ رسید و جداگانه برنده کتاب سال شد.

این یک شروع موفقیت‌آمیز برای فعالیت فرهنگی و هنری خانم حمزه‌ای درارتباط با کودک بود. از این پس ایشان همکاری خود را با مجلات مختلف و صدا و سیما در همین زمینه ادامه داد.

کیهان بچه‌ها، همشهری و مجله باران، از جمله مکان‌های فعالیت ایشان است. به عنوان نمونه از برنامه‌های تلویزیونی که ایشان به عنوان همکار در آن مشارکت داشتند، می‌توان به برنامه “فیتیله جمعه تعطیله” و مجموعه “عکاسخانه” اشاره کرد، که در برنامه اول سرودن اشعار و در برنامه دوم ساخت تیتراژ پایانی را به عهده داشته‌اند.

در کنار فعالیت در صدا و سیما و نشریات مختلف، همکاری در ارائه کاست‌های شعر و موسیقی کودک از دیگر فعالیت‌های خانم حمزه‌ای است. وی معتقد است: “تمامی آدم‌ها‌ی کره زمین بالقوه هنرمند هستند اما شاید موقعیت بروز این هنر را پیدا نکرده‌اند.” نقاشی، خوشنویسی و موسیقی از دیگر زمینه‌های هنری مورد علاقه ایشان است.

از دید خانم حمزه‌ای، کار برای کودکان باید بسیار با دقت و احتیاط انجام شود چرا که همه ما آنچه را که در کودکی فرا گرفته‌ایم مانند نقشی که در سنگ حک شود به یاد داریم. پس باید به این مهم به عنوان ساختن و پرورش یک نسل نگاه کنیم. وقتی با مقوله کودک برخورد می‌شود، نباید هزینه‌ها و امکانات کودکانه و مختصر شود.

رودابه حمزه ای