سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

آلن دوباتن

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

آلن دوباتن (زادهٔ ۲۰ دسامبر ۱۹۶۹) یک نویسنده، فیلسوف و مجری تلویزیون ساکن بریتانیا است. کتاب‌های او موضوعات مختلفی را به شیوه‌ای فلسفی با تأکید بر ارتباط آن با زندگی روزمره بررسی می‌کند. دوباتن جستارهایی در باب عشق را سال ۱۹۹۳ منتشر کرد که بیش از دو میلیون نسخه از آن به فروش رفت. از دیگر کتاب‌های پرفروش او می‌توان به چگونه پروست می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد، اضطراب منزلت و معماری شادمانی اشاره کرد.

زندگی و خانواده

در سال ۲۰۰۸ او یکی از اعضای هیئت مؤسس یک سازمان جدید آموزشی با نام مدرسه زندگی بود. در سال ۲۰۱۵ توانست جایزه “یاران شوپنهاور” را از جشنواره نویسندگان ملبورن دریافت نماید.

دو باتن دوره دکتری فلسفه را در دانشگاه هاروارد آغاز کرد ولی برای نوشتن کتب فلسفی به زبان ساده، آن را نیمه‌کاره رها کرد. مهم‌ترین کتب الن دو باتن، تسلی‌بخشی‌های فلسفه، هنر سیر و سفر و پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند، نام دارند.

آلن دو باتن در زوریخ به دنیا آمد. او فرزند ژاکلین و ژیلبر دو باتن بود. ژیلبر در اسکندریه در مصر زاده شده بود و اما پس از اینکه به خاطر روی کار آمدن جمال عبد‌الناصر مجبور به خروج از مصر شد، برای کار و زندگی به سوئیس مهاجرت کرد و هم‌بنیان‌گذار موسسه‌ی مالی-اعتباری جی‌ای‌ام شد. ثروت خانوادهٔ او در سال ۱۹۹۹ حدود ۲۳۴ میلیون یورو تخمین زده شد. 

او یک خواهر به نام میل نیز دارد که هر دو با تربیتی سکولار بار آمده‌اند. آلن دوازده سال نخست زندگی خود را در سوئیس گذراند و در همین زمان نیز به زبان‌های فرانسه و آلمانی مسلط شد.

آلن دوباتن
آلن دوباتن

تحصیلات

آلن به مدرسهٔ دراگن رفت که انگلیسی زبان اول آکادمیک بود. او سپس به یک مدرسهٔ عمومی به نام هارو در انگلستان رفت.

دو باتن در دانشگاه کیمبریج درس تاریخ خواند و سپس برای مقطع فوق لیسانس، در کینگز کالج لندن به مطالعهٔ فلسفه پرداخت. او دورهٔ دکتری خود را نیز به مطالعهٔ فلسفهٔ فرانسه در دانشگاه هاروارد گذراند؛ اما این تحصیلات را به بهانهٔ نوشتن کتاب‌هایی برای مخاطب عامه، ناتمام گذاشت.

نویسندگی آلن دوباتن

داستان

دو باتن در اولین رمان خود، جستارهایی در باب عشق (که در امریکا با عنوان در باب عشق به چاپ رسید) به عاشق شدن و فارغ شدن از عشق می‌پردازد. در سال ۲۰۱۰ فیلمی رمانتیک و کمدی با اقتباس از این رمان به کارگردانی جولین کمپ و به نام پنج دوست‌ختر اخیر من ساخته شد. دوباتن دنباله‌ای به نام سیر عشق بر این کتاب خود نوشت که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد.

ناداستان

دوباتن اولین کتاب ناداستان خود را در سال ۱۹۹۷ و با عنوان پروست چگونه‌ می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند نوشت که بر اساس زندگی و آثار مارسل پروست بود. این کتاب در امریکا و بریتانیا بسیار پرفروش بود.

 

آلن دوباتن