سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

آر ال استاین

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

آر ال استاین نویسنده‌ی محبوب ادبیات کودک و نوجوان می باشد.او به صورت حرفه ای بیش از ۴۶ سال است که در حال فعالیت است و میزان کتاب هایش بیشتر از ۵۰۰ عدد است. از آثار او می توان به مجموعه مدرسه عهد بوق، مجموعه تالار وحشت، مجموعه دنیای اسلپی، مجموعه دایره وحشت، مجموعه خیابان هراس، مجموعه زمان وحشت و مجموعه کتاب های سایه وحشت اشاره کرد. 

زندگی‌نامه آر ال استاین

استاین در ۸ اکتبر سال ۱۹۴۳ در کلمبوس ایالت اوهایو متولد شد. او پسر لوییس استاین یک کارمند حمل و نقل و آنه فاینستاین است. او در بکسلی ایالت اوهایو بزرگ شد. او نوشتن را از سن ۹ سالگی با پیدا کردن ماشین تحریری در اتاق زیرشیروانی آغاز نمود.

استاین ابتدا به نوشتن کتاب‌های داستان و جوک روی آورد. طبق گزارش مستند قصه‌هایی از سردابه:از کتاب‌های مصور تا تلویزیون، استاین خواندن کتاب‌های مصور معروف از این برنامه تلویزیونی را به یاد داشته و هنگام جوانی از آنها الهام گرفته‌است. او در سال ۱۹۶۵ از دانشگاه ایالتی اوهایو دانش‌آموخته شد.

آر ال استاین نخستین کتابش را در سال ۱۹۸۶ نوشت و این کتاب فروش بسیاری داشت و او را متوجه علاقه نوجوانان به داستان های ترسناک کرد. او نویسنده‌ی کتاب مجموعه زمان وحشت است. اگرچه او در ژانر ترسناک می نویسد ولی او زیاد با هیولاهای غیر معمولی مانند زامبی خواننده را نمی ترساند بلکه از چیزهایی معمولی هیولاهای ترسناک می سازد.

مجموعه کتاب های دایره وحشت 

از آثار او می توان به مجموعه کتاب های دایره وحشت اشاره کرد. بعد موفقیت های کتاب های اول ار. ال. استاین او تصمیم گرفت کتاب هایش را در قالب مجموعه بنویسد. به او لقب استفن گینگ دنیای کودکان را داده اند. انتشارات ویدا، پیدایش و پلیکان از جمله انتشاراتی هستند که اقدام به چاپ کتاب های او در ایران کرده اند. و مترجم هایی مانند شهره نور صالحی، شیوا مقانلو، زهره حق بین، آرزو احمی و رویا خادم الرضا هم از جمله مترجم هایی هستند که اقدام به ترجمه کتاب های او کرده اند. ار ال استاین نویسنده‌ ی آثاری مانند کتاب وحشت می باشد.

لازم است ذکر شود که جک بلک در مورمور «در ایران این فیلم به عنوان “ترس و لرز”و”دایره وحشت” شناخته شده‌است» نقش او را ایفا کرده.

آثار رابرت لارنس استاین

از آثار او می توان به کتاب زمان وحشت اشاره کرد. او وقتی کودک بود عاشق کمیک بوک های ترسناک بوده است و دوست داشت طراح کمیک بوک طنز بشود ولی بعد کشیدن چند کمیک بوک و نشان دادن به بقیه، آن ها به او گفتند افتضاح است و همین سبب منصرف شدن او شد. او امروزه به قدری مشهور است که شاید کمترین نوجوانی آثار او را دوست نداشته باشد یا او را نشناسد.

آثار آر ال استاین
آثار آر ال استاین

خانواده‌ی رابرت به قدری فقیر بودند که نمی توانستند برای او لباس نو تهیه کنند و او مجبور بود لباس های پسرعموهایش را بپوشد و این باعث شرمندگی او می شد. او نویسنده ی کتاب ساعت وحشت می باشد. اگر تاکنون کتاب های او را امتحان نکرده اید بهتر است همین حالا دست بکار شوید و یکی از کتاب های این نویسنده ی ماهر و محبوب را بخوانید و وارد دنیای وحشت ار ال استاین بشوید، با هیولاهای او بترسید و ساعت ها محو خواندن کتاب های او شوید. از دوربین عجیبی که آینده را نشان می دهد تا آینه ای که نامرئی می کند تا عروسکی که حرف می زند و شرور است.

کتاب‌های او با فروش بیش از ۴۰۰ میلیون نسخه در سطح جهان او را به پر فروش‌ترین نویسندهٔ کودک در جهان تبدیل کرده‌است. همچنین نام او در کتاب «رکوردهای گینس» وجود دارد.

استاین می‌گوید:

“من عاشق این هستم که خواننده‌هایم را به جاهای ترسناک ببرم آیا می‌دانید ترسناک‌ترین مکان کجاست؟ این محل ذهن خود شماست.”

آر ال استاین