سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

آیا میازاکی از اگزوپری می گوید؟

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

پرکوروسو آیا میازاکی از اگزوپری می گوید

آیا میازاکی از اگزوپری می گوید؟ پورکو روسو یک انیمیشن کمدی ماجراجویی ژاپنی به نویسندگی و کارگردانی هایائو میازاکی که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. در این فیلم ضدجنگ زندگی بعد از جنگ خلبان درجه ماهری به تصویر کشیده می‌شود که پس از اتفاقاتی که در جنگ شاهدش بوده، دیگر قادر نیست انسان باشد و به خوک تغییر چهره داده است. چرا…باید فیلم را ببینید. شاید راه پرکو یکی از همراهان اگزوپری است که از قضای روزگار از جنگ زنده برگشته است. فیلم پرسش‌های بسیاری در مورد ماهیت انسان‌ها، خیر و شر، تنهایی و عشق مطرح می کند و در میان این همه شما را حیران رها می‌کند. درست مثل خود اگزوپری و زندگی کوتاه جادویی اش.

پرکوروسو آیا میازاکی از اگزوپری می گوید


آقای اگزوپری شگفت‌انگیز!

آنتوان دوسنت‌اگزوپری به معبد خدایان جاودانه ادبیات راه یافته است؛ چهره شگفت‌انگیزی که همچون شهابی در ادبیات قرن بیستم درخشید و در ابرهای خیال و جاودانگی فرو رفت. ادبیات برای اگزوپری زمینه‌ای بود تا به قلب زندگی راه یابد و آن را بی‌واسطه در‌ آغوش بکشد. در آثار او عشقی بی‌پایان به زندگی، دوستی و زیبایی و خیرخواهی و خلاصه همه چیزهای خوب عالم می‌بینیم. چرا شازده کوچولو معروفترین شخصیت ادبی جهان است؟ این پسرک موطلایی چگونه مرزهای زمان و مکان را پشت سر گذاشت و در میان نسل‌های مختلف محبوب مانده است؟ بیشتر آثار اگزوپری به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌اند و در گنجینه ادبیات جهان جای گرفته‌اند. آیا کسی می‌تواند رازی را که در پس این داستان‌ها نهفته است آشکار کند؟ شاید این راز همان چیزی باشد که روباه در گوش شازده کوچولو نجوا کرد! در این پرونده می‌کوشیم با نگاهی به زندگی و برخی از آثار اگزوپری راز جاودانگی او را دریابیم و به این سوالات پاسخ دهیم. شاید اصلاً وظیفه ادبیات همین باشد، دست یافتن به معبد رازهای جهان و سخن گفتن با روح انسان.


آیا میازاکی از اگزوپری می گوید؟

 

 

پورکو روسو یک انیمیشن کمدی!!! ماجراجویی ژاپنی به نویسندگی و کارگردانی هایائو میازاکی که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. در این فیلم ضدجنگ، زندگی بعد از جنگ خلبان ماهری را به تصویر کشیده می‌شود که پس از اتفاقاتی که در جنگ شاهدش بوده، دیگر قادر نیست انسان باشد و به خوک تغییر چهره داده است. چرا…باید فیلم را دید.

شاید پرکو یکی از همتایان اگزوپری است که از قضای روزگار از جنگ زنده برگشته است. فیلم پرسش‌های بسیاری در مورد ماهیت انسان‌ها، خیر و شر، تنهایی و عشق مطرح می کند و در میان این همه شما را حیران رها می‌کند. درست مثل خود اگزوپری و زندگی کوتاه جادویی اش.

 

هایائو میازاکی (زاده ۵ ژانویه ۱۹۴۱) انیماتور، کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس، نویسنده و مانگاکای ژاپنی و یکی از بنیانگذاران استودیو جیبلی است، میازاکی به عنوان یک داستان‌نویس چیره‌دست و سازنده فیلم‌های سینمایی پویانمایی مورد تحسین بین‌المللی قرار گرفته‌است و از نظر رسانه‌ها، به عنوان یکی از برجسته‌ترین فیلمسازان تاریخ پویانمایی محسوب می‌شود.

چندین فیلم میازاکی دارای مضامین ضد جنگ است. دایسوکه آکیموتو از Animation Studies، فیلم پورکو روسو را به عنوان «تبلیغات ضد جنگ» طبقه‌بندی کرد. او معتقد است که شخصیت اصلی، پورکو، تا حدی بخاطر بیزاری شدید از نظامی گری تبدیل به خوک می‌شود. وقتی شخصیت‌های فیلم‌های میازاکی مجبور به اعمال خشونت می‌شوند، این خشونت به صورت یک کار دشوار نشان داده می‌شود. 

توشیو سوزوکی، تهیه‌کننده و از همکاران نزدیک میازاکی، میازاکی را فمینیست توصیف می‌کند. میازاکی شخصیت‌های زن خود را «دختران شجاع و خودکفا توصیف کرده که برای انجام دادن کاری، دو بار فکر نمی‌کنند و برای آنچه برای آنها باور دارند با جان و دل می‌جنگند»، البته او گفت که شاید یک شخصیت زن «به یک دوست، یا یک حامی نیاز داشته باشند، اما هرگز ناجی نیستند.» و «هر زنی به اندازه هر مردی توانایی قهرمان شدن را دارد.

مرجع ویکی پدیا

حامی ما باشید

این مقاله را ۱ نفر پسندیده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *