پیرمرد و دریا

نویسنده کتاب: ارنست همینگوی

مترجم کتاب: نجف دریابندری

ناشر: خوارزمی

نوبت چاپ: ۵ سال چاپ: ۱۳۹۹

تعداد صفحات: ۲۲۲


تاکنون 1 نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند
پیرمرد و دریا

تاکنون 1 نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند

تهیه این کتاب

ارنست همینگوی نویسنده معاصر امریکایی که برنده جایز نوبل ادبیات هم شده، جزو نویسندگانی است که قلم و نثر مخصوص و امضای پای کارهایش، او را زبانزد خاص و عام در عرصه ادبیات معاصر جهان کرده است.

همینگوی سال 1899 در ایالت ایلینوی آمریکا متولد شد. سال‌های کودکی و نوجوانی‌اش در طبیعت آن منطقه گذشت. در جنگ جهانی اول به عنوان راننده آمبولانس خدمت کرد و در سال 1921 با سمت خبرنگار خارجی به اروپا رفت. اولین مجموعه کارهایش با نام در زمانه ما سال 1925 به چاپ رسید که مجموعه‌ای از چند شعر و داستان کوتاه بود. پس از آن زندگی او به عنوان یک نویسنده و روزنامه‌نگار با ماجراجویی‌های فراوان ادامه پیدا کرد.

تا زمان مرگ خودخواسته‌اش در سال 1961 و پس از آن نزدیک به 20اثر از او به چاپ رسیده است.

 

ارنست همینگوی

 

پیرمرد و دریا

پیرمرد و دریا یکی از رمان‌های معروف و پرطرفدار همینگوی است. داستان این کتاب درباره پیرمردی ماهیگیر است و کل روایت بر روی سطح آب می‌گذرد. همینگوی را استاد موجز و صریح نوشتن می‌دانند. شخصیت‌های او همگی از خشونتی ذاتی برخوردارند. پیرمرد ماهیگیر رویاروی زندگی است و دریا و ماهی نمادی از جهان ماست. در این داستان نه خبری از تشبیه‌ها و تشخیص‌های شاعرانه است و نه ردپایی از کلمات آن‌چنانی و سخت فهم. تنها بحث باد است که امروز وزیدن ندارد و هوا که آفتابی است و بوی کوسه ماهی‌ها و موج‌های پیاپی. درجایی از کتاب می‌خوانیم:

«خورشید ذره ذره از پشت دریا بالا آمد و پیرمرد توانست دیگر قایق‌هایی را که تا نیمی از بدنه‌شان در آب فرورفته بود و به سوی ساحل پارو می‌کشیدند و در پهنای جریان آب پراکنده بودند ببیند. آنگاه خورشید روشن‌تر شد و به روی دریا نورافشانی کرد و همچنان که بالاتر می‌آمد، آب دریا نور را به چشمان پیرمرد بر می‌گرداند و آنها را می‌زد، طوری که پیرمرد به روی آب نگاه نمی‌کرد و پارو می‌زد.»

 

پیرمرد و دریا

 

 

قسمت اصلی داستان درباره تلاش روزانه پیرمرد برای به دام انداختن ماهی غول پیکر است. ماهی غول پیکر برای پیرمرد نماد موفقیت و تیرخلاص در عرصه زندگی است. سودای ماهی روز و شب با او است. ماهی غول پیکر بلیط خوشبختی او است. جزئیات شرح دهنده هر صحنه خواننده را مستقیم در محیط و فضای مدنظر همینگوی قرار می‌دهد.

این کتاب با ترجمه نجف دریابندری و توسط نشر خوارزمی منتشر شده است. همچنین ترجمه دیگری از آن، از نازی عظیما و در نشر افق به چاپ رسیده.

یک دیدگاه در “پیرمرد و دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *