پالپ فیکشن

نویسنده کتاب: دانا پولان

مترجم کتاب: احسان چادگانی

ناشر: نشر خوب

نوبت چاپ: ۱ سال چاپ: ۱۴۰۰

تعداد صفحات: ۱۰۷


تاکنون 3 نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند

تاکنون 3 نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند

تهیه این کتاب

 

مجموعه یک فیلم، یک جهان سری کتاب‌هایی در معرفی آثار برجسته و تاثیرگذار جهان سینماست. تک نگاری‌های این مجموعه توسط منتقدان و فیلم‌پژوهان معروفی از سرتاسر جهان انجام گرفته و فیلم‌های انتخابی طیف گوناگونی از ژانرها و مناطق مختلف است، از سینمای آسیای دور گرفته تا موج نو فرانسه. هر کتاب علاوه بر این‌که به شناخت دقیق یک فیلم کمک می‌کند، نمونه آکادمیک خوبی برای یادگیری چگونگی تمرکز بر یک فیلم و کشف و بررسی آن است؛ از این جهت کتاب‌های این مجموعه می‌توانند برای طیف گسترده‌ای از مخاطبان از علاقمندان سینما و نقدنویسی تا دانشجویان قابل استفاده باشند.

کتاب‌های یک فیلم، یک جهان، ترجمه‌ای سلسله‌ای از یک مجموعه نیستند بلکه هرکدام از تک‌نگاری‌ها پس از بررسی آثار منتقدان سینمایی مختلف انتخاب شده‌اند تا هم مخاطبان این مجموعه با خواندن آثار شناخت بیشتری به کل سینمای جهان پیدا کنند و هم شیوه بررسی و مطالب ارائه شده برای خواننده ایرانی جذاب و دوست‌داشتنی باشد. همچنین گروهی از مترجمان آشنا به سینما به ترجمه آثار پرداخته‌اند و ترجمه‌ها در چند مرحله توسط گروه ویراستاری بررسی و ویرایش شده‌اند. گرافیک و صفحه‌‌آرایی ویژه‌ای که نشر خوب برای این مجموعه در نظر گرفته می‌تواند توجه علاقمندان به سینما را جلب کند.

از این مجموعه با دبیری بابک کریمی تاکنون 25 عنوان آماده شده است که نیمی از آن تا پایان امسال به تدریج منتشر خواهد شد.

 

 

دانا پولان در بررسی فیلم پالپ فیکشن به این مساله مهم می‌پردازد که چرا این فیلم پدیده است؟ او ماجرا را اول با نشان دادن سیل نظرات و شکل‌های بروز عشاق تارانتینو شروع می‌کند. بعد از آن به شکافتن ساختار و محتوای فیلم می‌پردازد؛ نکات مهمی مثل ساختار تکه تکه و منقطع فیلم، ارجاعاتش به موضوعات عامه پسند، ترکیب‌های متناقض، سرگرم کنندگی، گذاشتن نکته هایی برای کشف و تعاملاتی که با بیننده ایجاد می‌کند.

پولان با بررسی همه این موارد پالپ فیکشن را اثری شبیه محتواهای الکترونیکی تولیدی این دوران می‌داند، شبیه متن‌های لینک دار شده که از یک محتوای واحد به چندین محتوا دسترسی پیدا می‌کنید، همان‌قدر سرگرم کننده، تعامل دار، شلوغ و البته نماد یک سلیقه فرهنگی خاص این دوران. برای همین است که عمده طرفداران پالپ فیکشن را همین نسل عاشق فضای سایبری و عشق و حال با فرهنگ عامه تشکیل می‌دهند. هرچه هست پالپ فیکشن تجربه‌ای است که ساختار روایی‌اش آن را دیدنی کرد.

 

فیلم پالپ فیکشن

 

ماجرای ساخت فیلم هم از بخش‌های جذاب کتاب است، از فهرست بازیگران گرفته (دعوا بر سر گرفتن نقش جولز) تا پیدا کردن سرمایه‌گذار برای ساختش.

در هرحال اگر شما جزو هوادارن پالپ فیکشن هستید، یا کسانی که نمی‌دانند برای چه این فیلم انقدر محبوب و پرفروش شد، خواندن کتاب پولان تصویر کامل و جامعی از دلایل برجسته شدن این فیلم و نکاتی که در آن وجود دارد به شما می‌دهد.

دانا پولان، استاد مطالعات سینمایی که رئیس سابق انجمن مطالعات سینمایی بوده و همچنین سردبیر سینما ژورنال، در سال 2003 به عنوان یکی از دو چهره آکادمی علوم و هنرهای سینمایی انتخاب شده و تاکنون چندین مقاله و کتاب درباره مطالعات سینمایی و فرهنگی نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *