سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

ناکجا

نویسنده: نیل گیمن

مترجم: مهدی بُنواری

ناشر: پریان

نوبت چاپ: ۱

سال چاپ: ۱۳۹۹

تعداد صفحات: ۴۱۶

شابک: ٩ ٦١٧٠٥٨٦٠٠ ٩٧٨


تاکنون 1 نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند

تاکنون 1 نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند

تهیه این کتاب

نیل گیمن برای علاقمندان به ژانر فانتزی نامی آشناست. از داستان‌های او فیلم‌های زیادی ساخته شده و جوایز مهمی مثل هوگو و برام استوکر را برده. کتاب گورستان یکی از معروف‌ترین آثار اوست. گیمن که کارش را با روزنامه‌نگاری شروع کرد کم کم به ادبیات فانتزی علاقمند شد. آثار او تلفیقی از اسطوره‌ها و افسانه‌ها، زبان طنز و استعاره‌هاست که آثارش را در سراسر جهان برای مخاطبان کوچک و بزرگسال خواندنی کرده.

ناکجا یکی از داستان‌های آشنای اوست. آشنا از این جهت که بار اول به شکل سریال تلویزیونی برای بی‌بی‌سی نوشته و پخش شد. ولی به این معنا نیست که کتاب، نسخه مکتوب سریال است. یعنی همان‌طور که خود گیمن در پیشگفتار کتاب گفته، نوشتن کتاب کار راحت‌تری برای انتقال چیزی بوده که در ذهنش می‌گذشته. از طرف دیگر همین که بخش‌هایی از داستان سر صحنه حذف می‌شده، آن را برای کتاب کنار می‌گذاشته. تا این‌که از یک جایی به بعد فقط به نوشتن کتاب فکر می‌کرده.

 

ناکجا.سریال

 

 

با وجود این کتاب هم بدون تغییر پیش نرفته. وقتی ناشر دیگری بعد از بی‌بی‌سی تصمیم گرفته چاپش کند، تغییراتی در آن می‌دهد. که البته باز هم راضی نمی‌شود و در نهایت می‌رسد به همین نسخه که ترکیبی از دونسخه قبلی کتاب است و امیدوار است نسخه نهایی باشد!

نشر پریان ترجمه ناکجا را از روی همین نسخه نهایی انجام داده که پیش درآمد نسخه دوم کتاب هم در انتهای آن هست. درهرحال با همه این تغییرات، کتاب ناکجا داستان حجیمی است که مثل سایر آثار گیمن از دنیایی اسرارآمیز و فانتزی می‌گوید.

داستان ناکجا درباره جوانی به اسم ریچارد می‌هیو است. او که کاری در لندن پیدا کرده راهی آنجاست اما مثل خیلی از افسانه‌های قدیمی در همان اغاز مسیر پیرزنی را می‌بیند که حرف‌های عجیبی به او می‌زند. ریچارد سه سالی را در لندن می‌گذراند، لندنی که دیگر برایش علی السویه شده است اما درست شبی که با نامزدش جسیکا قرار است سر قرار مهمی با رئیس او حاضر شوند یک اتفاق همه زندگی او را تغییر می‌دهد. ریچارد دختر زخمی را که روی زمین افتاده به خانه می‌برد و این سرآغاز آشنایی با سرزمین ناکجا می‌شود.

 

ناکجا.انگلیسی

 

 

ناکجا سرزمین آدم‌هایی است که همیشه نادیده گرفته شده‌اند، سرزمینی در زیر لندن که قبیله‌های متعددی از هیولاها و فرشته‌ها و قاتل‌ها و شوالیه‌ها و دختران عجیب در آن زندگی می‌کنند. ریچارد در داخل این سرزمین سفری را با ماجراهایی جذاب و پیچیده شروع می‌کند تا بالاخره بتواند به لندن بالا برگردد. اما حالا در لندن بالا انگار هیچ چیز راضی و خوشحالش نمی‌کند و تنها چاره راه مثل سفارش اول داستان از زبان پیرزن، توجه به درها است.

رمان ناکجا را نشر پریان با ترجمه مهدی بنواری منتشر کرده و تصویرسازی‌هایی از کریس ریدل هم همراه کتاب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *