بار دیگر شهری که دوست می داشتم

نویسنده کتاب: نادر ابراهیمی

ناشر: روزبهان

نوبت چاپ: ۳۳

سال چاپ: ۱۳۹۷

تعداد صفحات: ۱۰۲


اولین نفری باشید که به این کتاب امتیاز می‌دهید
bar digar

اولین نفری باشید که به این کتاب امتیاز می‌دهید

تهیه این کتاب

دهه‌های چهل و پنجاه برای ادبیات و هنر ایران، جزو دهه‌هایی طلایی و پرآثار محسوب می‌‌شوند. آثاری که بعد گذشت بیش از 40 سال هنوز جزو خواندنی‌ترین و گاه پرفروش‌ترین کتاب‌های حال حاضر هستند.

نادر ابراهیمی یکی از این نویسندگان معاصر است که آثارش همچنان در کتاب‌فروشی‌های سطح شهر لقب پرفروش ماه و سال را به دوش می‌کشند. ابراهیمی متولد 1315 در تهران است. وی علاوه بر نوشتن چندین رمان و داستان کوتاه در زمینه فیلم‌سازی، روزنامه‌نگاری و ترانه‌سرایی نیز فعالیت داشته است. ابراهیمی در 16 خرداد 1387 و در سن 72 سالگی دار فانی را وداع گفت.

او پس از گذراندن تحصیلات متوسطه وارد دانشکده حقوق شد، ولی پس از دو سال رشته حقوق را رها کرد و مشغول تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی شد و مدرک لیسانس خود را در این رشته گرفت.

یکی از ویژگی‌های مهم نادر ابراهیمی عناوین مختلف شغلی بود که در تمام عمر با خود به همراه داشت. او که انسانی به شدت تجربه‌مند بود در کتاب ابن مشغله خود به شرح مشاغل مختلفی که در آنها دستی بر آتش داشت، پرداخته است. اما تمرکز تعداد بالایی از آثار نادر ابراهیمی بر روی ادبیات کودک و نوجوان بوده است. وی با همکاری همسرش موسسه «همگام با کودکان و نوجوانان« را تاسیس کرد. این مؤسسه با هدف فعالیت متمرکز و تخصصی برای کودکان و نوجوانان در حیطه نوشتن، ترجمه، نقاشی و عکاسی و … و همچنین انجام پژوهش‌های مدون درباره خلق‌وخو و رفتار و زبان کودکان و شیوه یادگیری آن‌ها برپا شد.

در سال‌های اخیر برخی از کارهای وی به کتاب‌های صوتی نیز تبدیل شده‌اند که از استقبال عمومی نیز برخوردار بوده‌اند.

nader ebrahimi

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم مجموعه داستانی متشکل از سه داستان کوتاه از نادر ابراهیمی است به نام‌های باران رویای پاییز ، پنج نامه از ساحل چمخاله به ستاره آباد و پایان باران رویا. نثر این کتاب برخلاف کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم، شعرگونه و موزون است. هر داستان به نوعی روایتی از عشق و تعصب به شهر زادگاه و عرق به وطن است.

روایت داستان از زمان گذشته شروع شده و به پیش می‌رود و خط زمانی آن شاید در ابتدا برای خواننده کمی گیج‌کننده به نظر برسد. سه روایت داستان از زمان کودکی دختر و پسری روستایی است که بهم دل می‌بندند و نوجوانی و جوانی خود را در قصه برای مخاطب شرح می‌دهند. اما به سبب مخالفت خانواده‌ها مجبور به مهاجرت به شهر می‌شوند و زندگی شهری برای آن‌ها ارمغانی جز درد و رنج ندارد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«آهنگ‌ها تنهایی را تسکین می‌دهند؛ اما تسکین تنهایی تسکین درد نیست. در کنار بیگانه‌ها زیستن در میان بی‌رنگی و صدا زیستن است. اینک اصوات، بی‌دلیل‌ترین جاری‌شدگانِ در فضا هستند. وقتی همه می‌گویند، هیچ‌کس نمی‌شنود. به‌خاطر داشته باش! سکوت، اثبات تهی‌بودن نمی‌کند. اینک آنکه می‌گوید تهی‌ست – و رفتگران بی‌دلیل نیست که شب را انتخاب کرده‌اند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *