۵ کتاب هنر در سال ۲۰۲۰

۵ کتاب هنر در سال ۲۰۲۰

 

در حوزه هنر و به خصوص هنر معاصر چه خبر است؟ بنگاه‌های نشر مشهوری چون پنگوئن، مک‌میلان و ریورهد در این حوزه چه کتاب‌هایی اخیراً منتشر کرده‌اند که مورد توجه قرار گرفته است؟ «تو هنرمند هستی: تکالیفی برای شعله‌ور ساختن خلاقیت»، «چگونه می‌توان هنرمند بود؟»، «چه کسی از هنر معاصر می‌ترسد؟»، «موزه‌ی خیالی» و «مرگ هنرمند: چگونه هنربانان برای بقا در عصر میلیاردرها و فن‌آوری‌های بزرگ می‌جنگند» پنج کتابی هستند که به صورت اجمالی معرفی‌شان می‌کنیم. همه این کتاب‌ها در سال ۲۰۲۰ منتشر شده‌اند.

در حوزه هنر و به خصوص هنر معاصر چه خبر است؟ بنگاه‌های نشر مشهوری چون پنگوئن، مک‌میلان و ریورهد در این حوزه چه کتاب‌هایی اخیراً منتشر کرده‌اند که مورد توجه قرار گرفته است؟ «تو هنرمند هستی: تکالیفی برای شعله‌ور ساختن خلاقیت»، «چگونه می‌توان هنرمند بود؟»، «چه کسی از هنر معاصر می‌ترسد؟»، «موزه‌ی خیالی» و «مرگ هنرمند: چگونه هنربانان برای بقا در عصر میلیاردرها و فن‌آوری‌های بزرگ می‌جنگند» پنج کتابی هستند که به صورت اجمالی معرفی‌شان می‌کنیم. همه این کتاب‌ها در سال ۲۰۲۰ منتشر شده‌اند.

 

 

تازه‌های نشر، در حوزه هنر

 

 

۱

 

تو هنرمند هستی: تکالیفی برای شعله‌ور ساختن خلاقیت

نوشتۀ سارا یورست گرین

انتشارات پنگوئن ۲۰۲۰

از کتاب‌هایی که امسال در حوزه‌ی هنر منتشر شده است تو هنرمند هستی و کتاب دومی که معرفی خواهیم کرد یعنی چگونه می‌توان هنرمند بود همزمان مورد استقبال خوانندگان خاص و عام قرار گرفته‌اند. سارا یورست گرین بیش از ۵۰ پروژه‌ی ساده و جذاب برای تقویت خلاقیت در اختیار هنرمندان یا هر خواننده‌ای که علاقمند به پرورش خلاقیت هنریِ خویش است قرار داده است. نویسنده پس از گفتگو با هنرمندان موفق در شاخه‌های گوناگون هنری از آن‌ها خواسته است راهکارهای شخصی خود برای دستیابی به ایده‌های خلاق را با خوانندگان کتابش به اشتراک گذارند. همنشینی با دوستی خیالی، مرتب کردن کتاب‌ها و کولاژ ساختن از عناوین و تصاویر آن‌ها، تعیین هر آن‌چه ارزش جنگیدن دارد، طراحی یک چشم‌انداز، ایجاد تغییراتی کوچک برای تبدیل شدن به انسانی متفاوت، پیدا کردن گروهی از همکاران، ربط دادن پدیده‌ها، افراد، رویدادها و اشیای نامرتبط، طراحی اقلام تبلیغاتی و اعلان عمومی برای اثری که هنوز خلق نشده است برخی از راهکارهای ارائه شده در این کتاب هستند. چالش اصلی خانم گرین برای خوانندگانش این است که هر یک از تکالیف کتاب را از دریچه نگاه خود و بر اساس تجارب شخصی بازتعریف کنند. این کتاب برای افرادی طراحی شده است که صرف نظر از مهارت، تجربه و سابقه‌ی حرفه‌ای خود علاقمند به خلق آثار هنری و پرورش یا کشف هنرمند درونشان هستند.

 

 

۲

چگونه می‌توان هنرمند بود

نوشته جری سالتز

انتشارات ریورهد ۲۰۲۰

هنرمند شدن رویای افراد بسیاری در سراسر جهان است. جری سالتز یکی از سرشناس‌ترین منتقدان هنر، برنده جایزه پولیتزر ۲۰۱۸ در حوزه نقد، سخنران و کارشناس موزه‌هایی چون گوگنهایم و ویتنی و استاد مدعو دانشگاه‌های معتبر هنری نظیر هاروارد، ییل و کلمبیا در کتابی الهام‌بخش، خوش‌خوان و ساده توضیح داده است که راه هنرمند شدن چیست. چگونه می‌توان هنرمند بود تنها طی چند ماه در فهرست ۵۰۰ کتاب‌ هنری پرفروش تاریخ نشر قرار گرفته است. سالتز با گردآوری مجموعه‌ای از پیشنهادات، راهکارها، تمرین‌ها، دانستنی‌های مفید و روایت‌های انگیزا و الهام‌بخش، چهار اصل بنیادین در مسیر کار هنری را تبیین کرده است: اصالت، تداوم، ایجاد تعادل میان دانش و شهود و سرانجام مهم‌تر از همه خودباوری. سالتز در چگونه می‌توان هنرمند بود برای فائق آمدن بر انسداد خلاقیت، بهره‌گیری مناسب از مواد خام و ابزارهای هنری، غلبه بر مشکلات و چالش‌های مسیر حرفه‌ای و لذت بردن از کار پیشنهادات و توصیه‌های مفید و متنوعی ارائه می‌دهد. علاوه بر موارد فوق این کتاب همچون یک کتاب خودیاری در حوزه‌ی روانشناسی موفقیت به افراد کمک می‌کند که بر ترس و تردید خود غلبه کنند و چه بسا کیفیت زندگی خود را ارتقا بخشند.

 

 

 

۳

چه کسی از هنر معاصر می‌ترسد؟

نوشتۀ کیونگ آن و جسیکا سرازی

انتشارات تیمز و هادسون ۲۰۲۰

دکتر کیونگ آن هنربان موزه‌ی گوگنهایمِ نیویورک و جسیکا سزاری هنربان گنجینه‌ی هنر مدرن و معاصر انگلستان و هنربان بیِنال ۲۰۱۹ ونیز در این کتاب می‌کوشند به چند پرسش بنیادین پاسخ دهند. هنر معاصر چیست؟ هنر معاصر را بر اساس چه معیارهایی می‌توان ارزیابی کرد؟ مخاطب این هنر کیست؟ و چرا آثار هنری معاصر چنان گران هستند؟ نویسندگان در این کتاب اطلاعات سودمندی در مورد صحنه و پشت صحنه‌ی هنر معاصر گردآورده‌اند. آن‌ها با گزارشی خوش‌خوان و مفرح از موزه‌ها، بینال‌ها، نمایشگاه‌ها و بازار هنر به تشریح وظایف هنربان‌ها، تحلیل متون انتقادی و نظری هنر، بررسی سازوکار بازار، راززدایی از هنر مفهومی و مفاهیم غامض و مبهم هنر معاصر پرداخته‌اند. جسیکا سرازی و کیونگ آن رویدادها، هنرمندان و آثار مهم هنر معاصر را در کانون توجه خود قرار داده‌اند و با زبانی روشن و شفاف به ما می‌گویند چرا ماریا آبراموویچ و آی وی‌وی هنرمندان بزرگی هستند و نقش جوایز، حامیان مالی و نهادهای معتبر هنری در کسب شهرت و موفقیت هنرمندان معاصر چیست؟ چه کسی از هنر معاصر می‌ترسد تصویر جذاب و دقیقی از فعالیت هنری در جهان معاصر ارائه داده است.

 

 

۴

موزه‌ی خیالی

نوشته بن ایستهام

انتشارات تی‌ال‌اس ۲۰۲۰

 

منتقد بریتانیاییِ آثار هنری در این کتاب بر اساس خاطرات و قوه‌ی تصور خود موزه‌ای خیالی مملو از پیچیده‌ترین آثار هنری جهان را طراحی کرده است. ایستهام خواننده را به قدم زدن در این فضا دعوت می‌کند تا خود همچون راهنمای موزه برخی از تجارب، دریافت‌ها و مفاهیم هنری را توضیح دهد. این کتاب به منزله‌ی نوعی مقدمه برای درک هنر معاصر به شکلی داستانی با مشارکت نگهبانان، بازدیدکنندگان، هنربان‌ها و هنرمندان و منتقدانِ خیالی، ماهیت پیچیده‌ی زمانه‌ را از طریق هنرش نشان می‌دهد. بن ایستهام بصیرت‌ها و مهارت‌هایی به خواننده می‌آموزد تا خود به صورت‌بندی و بیان عقیده‌ و ارزیابی‌اش از آثارهنری معاصر دست یابد. او معتقد است با گفتگو درمورد هنر ما یاد می‌گیریم که در مورد خود و جهانی که در آن زندگی می‌کنیم سخن گوییم. بدین ترتیب هنر راهی میانبر و منحصربفرد برای شناخت خود و جهان دراختیارمان می‌گذارد.

 

 

۵

مرگ هنرمند: چگونه هنربانان برای بقا در عصر میلیاردرها و فن‌آوری‌های بزرگ می‌جنگند

نوشته ویلیام درسیویتز

انتشارات مک‌میلان ۲۰۲۰

این کتاب که به‌صورت نسخه‌ی صوتی و الکترونیک منتشر شده است چکیده‌ای از بصیرت‌ها و رهیافت‌های منتقد سرشناس مجله نیویورک تایمز از مصاحبه‌هایش با هنرمندان رشته‌های گوناگون است. در عصر دیجیتال ایده‌های بنیادین ما درمورد ماهیت هنر و نقش هنرمند در جامعه دستخوش تغییر شده است. از سویی می‌شنویم که تولید، توزیع و فروش آثار هنری امروزه آسان‌تر از هر زمان دیگری است. اما از سوی دیگر خود هنرمندان معتقدند که به رغم امکان بازاریابی در فضای مجازی کسی خریدار آثار هنریِ آنها نیست. دستیابی به مهارت‌های عالی هنری مستلزم صرف وقت و انرژی فراوان است و اگر از هنرمندان جوان حمایت نشود اغلب قادر نخواهند بود به مسیر حرفه‌ای خود ادامه دهند. درسیویتز تصویری دقیق از وضعیت هنر و هنرمند در دوران گذار به عصر دیجیتال ترسیم کرده است. به عقیده‌ی او اقتصاد عصر دیجیتال می‌تواند تهدیدی جدی برای حوزه فرهنگ و هنر به شمار آید. درحالی‌که کوچک‌ترین سهم از اقتصاد هنر به پرورش نسل جدید هنرمندان خلاق اختصاص می‌یابد میلیاردها دلار صرف خرید و فروش آثار کلاسیک می‌شود. طبقه متوسط شهری توان اقتصادی کافی برای هزینه‌های غیرضروری نظیر خرید آثار هنری هنرمندان محلی و بی‌نام‌و‌نشان ندارد. نویسنده کتاب پیشنهاد می‌دهد که شهروندان عادی به جای اعتماد به الگوریتم‌های جستجوگر غول‌های اینترنتی در خرید کالاهای فرهنگی به سلیقه‌ی متمایز و گرایش‌های زیبایی‌شناختی خود اتکا کنند. هرچند به نظر می‌رسد راهکار او چیزی جز یک رویای تحقق‌ناپذیر نباشد، چراکه عصر دیجیتال سلیقه‌ی متمایزی برجای نگذاشته است.

 

 

 

An, K., & Cerasi, J. (2020). Who’s Afraid of Contemporary Art? Thames & Hudson.

Green, S.U. (2020). You Are an Artist: Assignments to Spark Creation, Penguin Books.

Saltz, J. (2020). How to Be an Artist. Riverhead Books.

Eastham, B. (2020). The Imaginary Museum. Tls Books.

Deresiewicz, w. (2020). The Death of the Artist: How Creators Are Struggling to Survive in the Age of Billionaires and Big Tech, Macmillan Audio.

 

 

  این مقاله را ۲۹ نفر پسندیده اند

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

یک دیدگاه در “۵ کتاب هنر در سال ۲۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *