سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

دوقلوهای واقعاً افسانه‌ای!

دوقلوهای واقعاً افسانه‌ای!

 

فری و وزی خواهر و برادر دوقلویی هستند که زیرزمین‌شان را به آزمایشگاهی برای اختراعات‌شان تبدیل کرده‌اند. آن‌ها وسایل عجیب و غریبی می‌سازند که معمولاً کار نمی‌کند، با این حال باز هم دوست دارند برای حل هر مشکلی دست به یک اختراع جدید بزنند و وسیله تازه‌ای بسازند.

فری و وزی خواهر و برادر دوقلویی هستند که زیرزمین‌شان را به آزمایشگاهی برای اختراعات‌شان تبدیل کرده‌اند. آن‌ها وسایل عجیب و غریبی می‌سازند که معمولاً کار نمی‌کند، با این حال باز هم دوست دارند برای حل هر مشکلی دست به یک اختراع جدید بزنند و وسیله تازه‌ای بسازند.

 

 

هیچ‌جوری‌ترین اختراعات دنیا که تا به حال دو جلد از آن منتشر شده، نام مجموعه‌ای به نویسندگی زهرا شاهی است و به ماجرای خواهر و برادر دوقلوی دوازده ساله‌ای می‌پردازد که عاشق اختراع کردن‌اند.

مهم‌ترین چالش زندگی آن‌ها این است که کدام‌شان زودتر به دنیا آمده؛ به همین دلیل مدام سعی می‌کنند با اختراع کردن وسایل جدید (مثل دستگاه تبدیل دستمال کاغذی به بستنی، یا دستگاهی که همزمان لباس‌ها را اتو و موها را شانه کند!) نشان بدهند که از دیگری باهوش‌تر و بزرگ‌ترند، اما معمولاً هیچ‌کدام موفق به یک اختراع بی عیب و نقص نمی‌شوند.

در جلد نخست این مجموعه فری و وزی به مراسم معرفی مخترع برتر محله‌شان دعوت می‌شوند اما در کمال تعجب متوجه می‌شوند که کسی اختراعات آن‌ها را دزدیده و نسخه پیشرفته‌ترش را ساخته است. پس سعی می‌کنند به کمک هم این معما را حل کنند و مچ آقا یا خانم دزد یا شاید هم رز، دختر همسایه، را بگیرند.

در جلد دوم، شخصیت مادر نقش پررنگ‌تری پیدا می‌کند. او گاهی بداخلاق و عصبانی است و بچه‌ها نامادر صدایش می‌کنند؛ گاهی هم مهربان و آسان‌گیر می‌شود، که اینجور وقت‌ها مادر صدایش می‌کنند. گره اصلی ماجرا آنجاست که هروقت نامادر از در خانه بیرون می‌رود، مادر سر و کله‌اش توی خانه پیدا می‌شود.

در این جلد از مجموعه فری و وزی تصمیم می‌گیرند این راز را کشف کنند و وسیله‌ای بسازند که مادرشان را همیشه در حالت مادر نگه دارد. اما رازی که دنبالش هستند خیلی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست و اتفاق‌های عجیب و غریبی را سر راه‌شان می‌گذارد.

به عنوان نخستین نکته مثبت این مجموعه می‌توان از تصویرمحور بودن آن نام برد. در سال‌های اخیر آن دسته از رمان‌های کودک و نوجوان که ترکیبی از متن و تصویر را با محتوای طنز ارائه داده‌اند، بسیار مورد استقبال بوده‌اند اما با یک بررسی اجمالی می‌توان فهمید که حجم عظیم کتاب‌های این دسته را ترجمه‌شده‌ها تشکیل داده‌اند.

زهرا شاهی از نخستین نویسندگان داخلی است که با خلق رمان تصویرمحور رییس باغ مادام خلچه و پس از آن با خلق مجموعه دو جلدی هیچ‌جوری‌ترین اختراعات دنیا در میان انبوه کتاب‌های ترجمه‌شده سربلند کرد و با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد.

 

 

دوقلوهای واقعاً افسانه‌ای!

 

 

شاهی با شخصیت‌پردازی قوی در این مجموعه توانسته راه را برای نگارش جلدهای بعدی باز بگذارد و شخصیت‌هایی خلق کند که هر کدام به خودی خود برای مخاطب جذابیت داشته باشد و مخاطب را مشتاق شنیدن ماجراهایش نگه دارد.

به عنوان مثال دوقلوهایی که همیشه با هم چالش دارند، مادری که گاهی مادر است و گاهی نامادر، آقای ویلچررون که خیلی وقت‌ها به داد دوقلوهای پر حاشیه می‌رسد و گاهی هم نقشه‌هایشان را نقش بر آب می‌کند، دختر اعصاب‌خردکن همسایه و موشی که عقلش حسابی کار می‌کند! به

جز این شخصیت‌پردازی قوی، فضای فانتزی داستان هم برای مخاطب کودک جذابیت زیادی دارد.
این‌که پدر خانواده از داخل یک تونل هوایی رفت‌وآمد می‌کند یا مادر وقت‌هایی که داخل اتاق می‌رود، توی یک صندوقچه چوبی ناپدید می‌شود!

از آن‌جایی که نوشتن محتوای طنز برای مخاطب کودک کار دشواری است، قلم طنز این مجموعه را می‌توان یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت آن به حساب آورد.

طنز به کار رفته در این دو کتاب متناسب با خصوصیات رشدی کودک و معیارهای ذهنی اوست و از این فضاسازی طنزآمیز برای ایجاد ارتباط بهتر با مخاطب، گسترش دید او نسبت به مسائل مختلف و پرورش‌های مهارت‌های زندگی (مانند ارتباط با خانواده و همسایگان، حل مسئله، تصمیم‌گیری و…) استفاده می‌کند.

تصویرگری این کتاب‌ها را غزاله بیگدلو انجام داده است. سبک کاری او تناسب بسیاری با محتوای کتاب دارد و خواننده را به یاد تصویرگری‌های کوئنتین بلیک (تصویرگر کتاب‌های رولد دال) می‌اندازد. تصاویر با ظرافت و دقت بسیاری ترسیم شده‌اند و فقط جنبه زینتی ندارند بلکه مکمل متن هستند.

این مجموعه را کتاب‌های فندق (واحد کودک نشر افق) منتشر کرده است و به صورت خلاصه می‌توان گفت گزینه‌ی مناسبی برای آن دسته از کودکانی است که به تصویر علاقه‌مندند و از خواندن کتاب‌های طنز نیز لذت می‌برند.

دوقلوهای واقعاً افسانه‌ای!

  این مقاله را ۱۷ نفر پسندیده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *