تصمیم‌های کوچک برای رسیدن به تاثیرات بزرگ

تصمیم‌های کوچک برای رسیدن به تاثیرات بزرگ


اولین نفری باشید که به این کتاب امتیاز می‌دهید

 

تهیه این کتاب

اثر مرکب گویی خلاصه‌ای واضح و کامل از تمام کتاب‌هایی است که برای موفقیت افراد نیاز است و در میان کتاب‌هایی با موضوع مشابه که در بازار به وفور مشاهده می‌کنیم، این کتاب در زمره‌ی ده کتاب برتر حوزه موفقیت جای می‌گیرد. طبق تعریف نویسنده، اثر مرکب بر این اصل استوار است که تصمیمات شما آینده و سرنوشت شما را رقم می‌زند. در حقیقت این اصل چیزی نیست جز به دست آوردن پاداش‌های بزرگ از طریق مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچک.

اثر مرکب، آغاز جهشی در زندگی، موفقیت و درآمد شما

نویسنده: دارن هاردی با نوشته‌ای از آنتونی رابینز

مترجم: لطیف احمدپور، میلاد حیدری

ناشر: فرهنگ‌ صبا

نوبت چاپ: ۴۳

سال چاپ: ۱۳۹۸

تعداد صفحات: ۲۳۰


اثر مرکب گویی خلاصه‌ای واضح و کامل از تمام کتاب‌هایی است که برای موفقیت افراد نیاز است و در میان کتاب‌هایی با موضوع مشابه که در بازار به وفور مشاهده می‌کنیم، این کتاب در زمره‌ی ده کتاب برتر حوزه موفقیت جای می‌گیرد. طبق تعریف نویسنده، اثر مرکب بر این اصل استوار است که تصمیمات شما آینده و سرنوشت شما را رقم می‌زند. در حقیقت این اصل چیزی نیست جز به دست آوردن پاداش‌های بزرگ از طریق مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچک.

اثر مرکب، آغاز جهشی در زندگی، موفقیت و درآمد شما

نویسنده: دارن هاردی با نوشته‌ای از آنتونی رابینز

مترجم: لطیف احمدپور، میلاد حیدری

ناشر: فرهنگ‌ صبا

نوبت چاپ: ۴۳

سال چاپ: ۱۳۹۸

تعداد صفحات: ۲۳۰

 


اولین نفری باشید که به این کتاب امتیاز می‌دهید

 

تهیه این کتاب

اثر مرکب کتابی است با نثر روان و ساده که به معرفی راه‌هایی برای رسیدن به موفقیت و هرآ‌ن‌چه که برای رسیدن به آن لازم است، می‌پردازد. از آن‌جایی که ایران کشوری در حال توسعه و گذار از سنت به مدرنیته است و با توجه به افزایش نرخ دانش‌آموختگان کشور، توجه ویژه و نشان دادن راه و روش موفقیت و مشارکت پویا و مفید در جامعه به سرمایه‌های انسانی، بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه مسیر رشد و توسعه همه‌جانبه از گذرگاه توجه به سرمایه‌ی انسانی می‌گذرد.

همان‌طورکه حسین یاغچی، ویراستار این مجموعه در صفحات ابتدایی به آن اشاره کرده‌است که در ایران، دهه‌ها و شاید قرن‌ها به دلیل شرایط تاریخی، جغرافیایی و گاه تحمیلی و خارجی، نگاه منطقی و خالی از حب و بغضی به مقوله‌ی ثروتمندی و ثروت‌سازی وجود نداشته‌است و آنچه امروز به عنوان میراث این اندیشه‌های بومی برای ما به جا مانده‌است فرهنگی است به‌شدت ضدثروت که حتی ثروتمندانش هم خواسته یا ناخواسته راه پوشش و ریا را پیش می‌گیرند و نتیجه‌‌ زحمات خود را مخفی می‌کنند تا مورد بدگمانی و طعنه جامعه قرار نگیرند. اما در حقیقت، ثروتمندان خودساخته، نیاز اساسی هر جامعه‌‌ای هستند.ثروتمند خودساخته، یعنی اینکه از خویش و توانایی‌هایش فراتر می‌رود و افق‌های جدیدی را در زندگی خود پدید می‌آورد و ناگفته پیداست که همین امر، یعنی فراتر رفتن و افق‌سازی، می‌تواند در وضعیت جامعه نیز موثر باشد.

یک جامعه‌ی توسعه‌یافته و پویا از افراد توانمندی تشکیل شده‌است که هریک به‌درستی می‌توانند راه توسعه‌یافتگی را هموارتر کنند و آن را ادامه دهند.

حال در جامعه چطور می‌توان از استعداد‌های افراد به درستی استفاده کرد؟ یا چطور می‌توان اقداماتی در جهت پرورش سرمایه انسانی انجام داد؟ اعطای اعتماد به نفس و راه و روش موفقیت به افراد یک جامعه به خصوص قشر تحصیل‌کرده،‌ می‌تواند جامعه را به میزان زیادی به سمت توسعه‌یافتگی پیش ببرد.

کتاب اثر مرکب گویی خلاصه‌ای واضح و کامل از تمام کتاب‌هایی است که برای موفقیت افراد نیاز است و در میان کتاب‌هایی با موضوع مشابه که در بازار به وفور مشاهده می‌کنیم، این کتاب در زمره‌ی ده کتاب برتر حوزه موفقیت جای می‌گیرد.

نویسنده در این کتاب به‌خوبی این مسئله را بیان کرده‌است که راه‌های زیادی برای رسیدن به اهداف متفاوت شما وجود دارد که شاید تا امروز کمتر به آن‌ها توجه کرده‌باشید. در واقع این کتاب در بردارنده‌ی مواردی است که برای رسیدن به موفقیت قطعا به آن نیاز دارید. بسیاری از حقایقی که دارن هاردی در این کتاب آورده‌است از تجربیات شخصی اوست که آنها را در اختیار خوانندگان قرار داده‌است.

عناوین و سرفصل‌های این کتاب به گونه‌ای تنظیم شده‌است که خواننده به‌راحتی می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند و شرایطی را که نویسنده توضیح داده‌است به‌درستی درک کند، البته گفتنی است که ترجمه‌ی سلیس و بسیار روان لطیف احمدپور و میلاد حیدری که گویا بهترین و معروف‌ترین ترجمه‌ی فارسی اثر مرکب نیز هست، درک مفاهیم بسیار خواندنی و جذاب این کتاب را برای فارسی‌زبانان آسان‌تر کرده‌است.

کتاب در شش فصل به‌طورکلی، رسیدن به موفقیت را نه مانند یک پروژه، بلکه مانند یک فرایند  بلندمدت بیان کرده‌است. این کتاب به‌خوبی به شما نشان می‌دهد که چگونه در کنار به‌کارگیری استعدادهایتان و داشتن نظم در انجام کارهای هرچند کوچک از نردبان موفقیت بالا بروید و روزبه‌روز بیشتر به اهداف موردنظرتان نزدیک شوید.

خواندن و عمل کردن به این کتاب می‌تواند مانند یک کلید اسرارآمیز برای باز کردن تمام درهایی باشد که به موفقیت ختم می‌شوند. این جمله شاید بسیار اغراق‌آمیز به نظر بیاید، اما واقعیت این است که اکثر ما برای رسیدن به اهداف‌مان به دنبال یک راهنما و یا یک برنامه‌ی جامع می‌گردیم که مسیر پر پیچ وخم را برای‌مان روشن و هموار سازد و این کتاب دقیقا یکی از همان برنامه‌های جامع و کاملی است که باید در ابتدای راه آن را بخوانیم.

«مهم نیست چه چیزی یاد می‌گیرید یا از چه استراتژی استفاده می‌کنید، موفقیت در نتیجه‌ی اثر مرکب به دست می‌آید»

طبق تعریف نویسنده، اثر مرکب بر اساس یک اصل است که تصمیمات شما آینده و سرنوشت شما را رقم می‌زند. در حقیقت این اصل چیزی نیست جز به دست آوردن پاداش‌های بزرگ از طریق مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچک.

در واقع هدف هاردی این بوده‌است که این تجربه‌ی ارزنده را به وضوح در اختیار خوانندگانی بگذارد که ممکن است قدم‌هایی که برمی‌دارند بسیار کوچک باشند، اما این دقیقا همان کاری است که آنها را به اهداف بزرگ‌شان نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند؛ یعنی رسیدن به اهداف بزرگ فقط و فقط از طریق پیگیری و تکرار قدم‌های کوچک.

انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه+پایداری+زمان=تفاوت‌های بنیادین

فرمول بالا تمام آن چیزی است که نویسنده قصد بیان آن را دارد. آنهایی که این فرمول را به کار می‌گیرند در مقایسه با کسانی که اجازه می‌دهند اثر مرکب علیه ایشان باشد تفاوت‌های بارزی دارند.

 با نگاهی دقیق‌تر به محتوای این کتاب درمی‌یابیم که نویسنده سعی کرده‌است به افرادی که موفقیت را در گرو شانس، تقدیر یا اتفاقات خاص و بزرگ می‌دانند به وضوح بگوید که موفقیت به انتخاب‌ها،عادت‌ها و اقدامات بسیار کوچک ما بستگی دارد.

هاردی در بخشی از این کتاب بیان می‌کند که: «در آخر این کتاب و یا حتی قبل از آن، من فقط می‌خواهم که از اعماق وجودتان بدانید تنها راه رسیدن به موفقیت از طریق انجام کارهای معمولی، غیرجذاب، غیرمهیج و بعضی وقت‌ها نظم و ترتیب‌های سخت روزانه‌ای است که در طول زمان مرکب شده‌اند. در ضمن بدانید که نتایج مدنظر، زندگی دلخواه و رویایی شما زمانی اتفاق می‌افتد که اثر مرکب را به خدمت بگیرید. اگر اصولی که در این کتاب به آن پرداخته شده‌است به کار ببندید، پایانی خوش و افسانه‌ای برای خودتان می‌سازید.»

در صفحات پایانی کتاب بخشی ضمیمه شده‌است که دارای پرسش‌نامه‌های متفاوت با عناوینی همچون «ارزیابی قدردانی»، «ارزیابی ارزش‌های اصلی»، «ارزیابی زندگی»، «تعیین اهداف»، «ارزیابی عادت‌ها»، «تاثیرات ورودی‌ها» و «ارزیابی ارتباط‌ها» است که شما می‌توانید به‌راحتی از آنها استفاده کنید و بدین‌وسیله نظم و ترتیب خاصی به برنامه‌ی زندگی خود بدهید.

گویی با یک تیر دو نشان زده اید! هم کتاب خوانده‌اید و هم از یک مشاور خیلی خوب، روش برنامه‌ریزی برای زندگی و رسیدن به اهداف‌تان را آموخته‌اید.

به نظر من برای به دست گرفتن کنترل زندگی، مثبت‌اندیشی بیشتر و رسیدن به موفقیت باید این کتاب را نه فقط یک‌بار، بلکه چندین‌بار مطالعه کرد چرا که هریک از جملات این کتاب، افکار ما را مانند تلنگری به سمت موفقیت هدایت می‌کند.

اما اثر مرکب با تمام نکات مثبتی که دارد، یک نقد جدی به آن وارد است. هاردی بیان می‌کند که موفقیت و شکست فقط تحت‌تاثیر انتخاب‌های ماست. شاید این امر در بستر کشوری توسعه‌یافته تا حدودی درست باشد، اما به نظر می‌رسد نمی‌توان آن را به کشورهای توسعه‌نیافته و در حال توسعه هم نسبت داد!

همان‌طورکه در قسمتی از مطلب «چرا تلاش، تلاش و تلاش مجدد کلید رسیدن به موفقیت نیست» سایت ترجمان می‌خوانیم:

«در پژوهشی از سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در سال ۲۰۱۰ روشن شد که در امریکا بیش از هر کشور دیگر عضو این سازمان، به جز انگلیس و ایتالیا، درآمدها به درآمد والدین پیوند دارد. بنا به این پژوهش، همچنین در امریکا بیش از هر کشوری دیگری، موفقیت در مدرسه بستگی به پیشینه‌ی والدین دارد.»

حال ما در کشوری زندگی می‌کنیم که شاید پیش‌بینی فردا هم کاری سخت و غیرممکن به نظر برسد و موفقیت ما فقط در گرو تلاش و ممارست ما برای رسیدن به اهداف‌مان نباشد. اما با همه‌ی این اوصاف خواندن این کتاب خالی از لطف نیست، چراکه دید روشنی از آینده در اختیار ما خواهد گذاشت.

به خاطر داشته‌باشید که اثر مرکب یا هر کتاب دیگری قادر نیست که راهکاری دقیق و جزئی برای رسیدن به اهداف‌تان ارائه کند، اما یک برنامه‌ی کلی برای‌تان تدوین می‌کند تا راه رسیدن به قله‌ی موفقیت را به شما نشان دهد.

  این مقاله را ۱۲ نفر پسندیده اند

اشتراک گذاری این مقاله در فیسبوک اشتراک گذاری این مقاله در توئیتر اشتراک گذاری این مقاله در تلگرام اشتراک گذاری این مقاله در واتس اپ اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین اشتراک گذاری این مقاله در لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.