سایت معرفی و نقد کتاب وینش
سایت معرفی و نقد کتاب وینش

ایتالو کالوینو

ایتالو کالوینو

 

ایتالو کالوینو، نویسنده صاحب سبک ایتالیایی در رشته ادبیات درس خواند و کارش را از همکاری با روزنامه‌ها و مجلات شروع کرد. خیلی زود سبک ویژه خودش را که همراه با لحنی طنزآمیز بود پیدا کرد و ژانرهای مختلفی را در کارهایش آزمود، از داستان تا مقاله و سفرنامه.

ایتالو کالوینو، نویسنده صاحب سبک ایتالیایی در رشته ادبیات درس خواند و کارش را از همکاری با روزنامه‌ها و مجلات شروع کرد. خیلی زود سبک ویژه خودش را که همراه با لحنی طنزآمیز بود پیدا کرد و ژانرهای مختلفی را در کارهایش آزمود، از داستان تا مقاله و سفرنامه.

 

 

ایتالو کالوینو، نویسنده صاحب سبک ایتالیایی در رشته ادبیات درس خواند و کارش را از همکاری با روزنامه‌ها و مجلات شروع کرد. خیلی زود سبک ویژه خودش را که همراه با لحنی طنزآمیز بود پیدا کرد و ژانرهای مختلفی را در کارهایش آزمود، از داستان تا مقاله و سفرنامه. علاوه بر این نگاه او به موضوعات مختلف هم متفاوت بود و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی گوناگونی داشت. آثار او بر ادبیات جهان هم تاثیر گذاشته‌اند. در این پرونده تلاش کرده‌ایم تا هم نگاهی به برخی از معروف‌ترین آثارش و ویژگی‌های سبک و سیاقش داشته باشیم.

 

ایتالو کالوینو
ایتالو کالوینو

 

کیتی والدمن از نویسندگان نیویورکر با بررسی آثار متاخر کالوینو تلاش کرده مسیر نویسندگی او را نشان بدهد. والدمن عقیده دارد این مجموعه داستان‌ها خلاصه‌ای اجمالی از دغدغه‌های کالوینو را بیان می‌کنند، دغدغه‌های نویسنده‌ای که از برج عاج نوشتن به فضایی کوچکتر و انسانی‌تر آمده.

این مقاله را ساناز تولاییان ترجمه کرده است.

 

ایتالو کالوینو

«ایتالو کالوینو» شدن

 

کیتی والدمن با تأکید بر مجموعه داستان «کلاغ آخر از همه می‌رسد»، از آثار اولیه‌ی ایتالو کالوینو، و رمان «کاخ سرنوشت‌های متقاطع»، از آثار متأخر او، سعی در نشان دادن مسیر نویسندگی کالوینو دارد. این مقاله با عنوان «The Becoming of Italo Calvino» در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۱ در نیویورکر منتشر شد. 

 

 

کالوینو یک نویسنده مدرن است اما نمی‌توان همه آثار او را در یک رده‌بندی یا ژانر مشخص قرار داد. بعضی آثارش را رئالیسم جادویی می‌دانند و بعضی سوررئالیسم. برای همین علیرضا آقایی‌راد در این مطلب تلاش کرده تا با نگاهی به آثار و زندگی او به این پرسش پاسخ دهد که موقع حرف زدن از کالوینو، از کدام کالوینو صحبت می‌کنیم.

 

وقتی از کالوینو حرف می زنیم از که حرف می زنیم؟

 

کالوینو در طول عمرش داستان‌های بسیاری نوشت. از این رو می‌توان وی را نویسنده‌ای پرکار قلمداد کرد. هرچند مانند هر نویسنده پر کار دیگری، برخی آثارش در سطوحی بسیار پایین‌تر از آثار شاخصش قرار می‌گیرند، اما در نهایت نمی‌شود از تاثیری که او بر ادبیات داستانی جهان گذاشت،‌ به سادگی گذشت.

 

 

یکی از آثار متفاوت کالوینو کتاب شهرهای نامرئی است. کتابی رویایی که در آن مارکوپلویی خیالی به سراغ شهرهایی می‌رود که هرکدام نشانه‌هایی از شهر را از خود دارند اما نه لزوما شهرهایی که برروی نقشه جغرافیا بتوان پیدایشان کرد. کتابی که با نثری روان و دل‌انگیز واقعیت و خیال را به هم آمیخته. پردیس جلالی درباره این کتاب نوشته است.

 

شهرهای نامرئی

ناگهان شهری در رویایی دور

 

آنچه خواندن شهرهای نامرئی را لذت‌بخش می‌کند، با ترجیحات و علایق خواننده در زمان، در ارتباط مستقیم است و لازمه‌ی آن، لذت بردن از نوعی رویازدگی است. شاید در مواجهه با این کتاب، به یاد شهرهایی بیافتید که روحتان با آن‌ها عجین است یا روزی، جایی، در رویایی آن‌ها را دیده‌اید یا دوست دارید که ببینید.

 

«بارون درخت‌نشین»، «ویکنت دونیم‌شده» و «شوالیه ناموجود»، سه‌گانه‌های کالوینو هستند. هرکدام از این سه داستان شخصیتی عجیب و فضایی سوررئالیستی دارند. در شوالیه ناموجود، جنگ‌های صلیبی زمینه‌ای برای طرح داستانی طنزآمیز شده‌اند. مقاله موجودیت ناموجود یک شوالیه درباره این کتاب است.

 

شوالیه ناموجود

موجودیت ناموجود یک شوالیه

 

کتاب معرکه‌ای مسخره را تصویر می‌کند که هیچ‌یک از شعارهای پرطمطراق آن مفهومی واقعی پیدا نمی‌کنند، افسانه‌‌هایی که وقتی زیر ذره‌بین حقیقت‌بینی می‌روند، نه تقدس دارند، نه زهد، نه پارسایی و نه حتی سلحشوری و حماسه‌آفرینی.

 

 

 

 

  این مقاله را ۵ نفر پسندیده اند

یک دیدگاه در “ایتالو کالوینو

  1. فاطی می گوید:

    افسانه های عامیانه لایه های زیرینی از زیست جهان مردمان دارند که آگاهی از این زیست جهان برای ساختن اینده و زندگی شان راه گشا است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *